Wpis z mikrobloga

#zus #pracbaza #prawo
Siemka, mam do was pytanko.
Żona utraciła zatrudnienie z końcem maja (sama się zwolniła), niestety w tym okresie również dość poważnie zachorowała, na tyle ciężko że ciągnie L4 od około połowy maja. Czyli na L4 załapały się ostatnie dwa tygodnie okresu wypowiedzeniowego, za które jak dobrze rozumiem płaci pracodawce na spółkę z zusem. Natomiast zastanawia mnie co się powinno stać z końcem maja? Niby nie ma już zatrudnienia a ma L4 (siedzi w szpitalu), więc również nie może się zarejestrować jako bezrobotna, więc również nie ma ubezpieczenia nfz.
Natomiast gdzieś wyczytałem że gdy jest ciągłąść zwolnień lekarskich, to wszystkim zajmuje się zus razem z wypłatą świadczeń.

Czy to prawda?
  • 6
@sberatel co w przypadku gdy żona jest w szpitalu, czy w takim razie zwolenienie z automatu idzie do zusu? I czy ten powyższy wniosek w takim razie powinienem ja złozyć jako małżonek? Czy żona, gdy już będzie mogła? (Bo sytuacja jest troszke skomplikowana, na tyle że sama papierów nie może wypełnić)
@TheFunGuy: Żeby otrzymać zasiłek chorobowy po ustaniu zatrudnienia do zusu trzeba złożyć 2 dokumenty. Jeden to Z-3 wypełnione przez pracodawcę, a drugi to Z-10 wypełnione przez świadczeniobiorcę. Ubezpieczenie zdrowotne przysługuje 30 dni po ustaniu tytułu, ale to jest tak, że jak masz prawo do zasiłku chorobowego, to występujesz do zus o wydanie zaświadczenia i w czasie jak pobierasz ten zasiłek to masz prawo do bezpłatnej opieki zdrowotnej (przy czym i tak