Wpis z mikrobloga

pytanie, mam uż instalacje 2,6kWp od 5 lat na starych zasadach. Teraz w gminie mam dostać dofinansowanie na 7,2kWp więc miałbym 9,8kWp na starych zasadach jeszcze przez 10 lat. Jest również opcja doboru magazynu energii (nie wiem jeszcze o jakiej pojemności) ale dofinansowanie jest rządu 90% więc się opłaca. Warto brać ten magazyn? Mam dwa pytanie związku z tym:
-obecnie dużo sąsiadów ma FV i w słonecznych dniach zdarzają się restarty falownika kilkukrotnie - czy jak dołożę magazyn energii to uchroni on trochę od tych restartów czyli od zbyt dużego napięcia ?

- przy instalacji z magazynem pewnie inwerter będzie hybrydowy, czy jeśli po 10 latach magazyn energii uszkodzi się(będą baterie do wymiany) mogę go odpiąć od inwertera i instalacja może pracować bez niego ? Czy muszę wtedy zakupić drugi magazyn? Pewnie dochodzi też kwestia utylizacji magazynu.

#fotowoltaika
  • 3
  • Odpowiedz
@Daro_:

przy 90% dofinansowania to bierz, magazyn wyjdzie z 3-4k wtedy

1- minimalnie pomoże ale nie zmniejszy napięcia "na sieci" ale możesz dorzucić backup box i masz zasilanie awaryjne

2- możesz odłączyć, falownik hybrydowy nie potrzebuje magazynu o utylizacje raczej bym się nie martwił
  • Odpowiedz
@Daro_: Magazyn Ci sie nie opłaca, pozwoli Ci zaoszczędzić 20% ceny energii minus straty. Straty na takim magazynie to 5-15% czyli zysk to 5-15%. Liczmy po 1zł/kWh załoz sobie że go naładujesz. Np magazyn 5kWh razy 250dni w roku(wiecej chyba nie jesteś w stanie go uzyć ) średnio użyjesz z 3/4 pojemności no i razy te 10% zysku w Twoim wypadku. Czyli tak z 100zł na sezon zysku. Przez 10 lat
  • Odpowiedz
@Daro_: u mnie tak działa:
- magazyn mogę odłączyć i instalacja działa poprawnie bez niego
- dopóki magazyn się ładuje, to napięcie na zewnątrz nie ma wpływu na działanie instalacji

Wszystko się rozbija o dobór odpowiedniego inwertera
  • Odpowiedz