Wpis z mikrobloga

Automatyczne nawadnianie trawy.

Zastanawiam się nad systemem Gardena, wydaje się w miarę prosty do zrobienia przez amatora, niestety jest dość drogi. Czy ktoś proponuje inny system?
Jeśli chodzi o Gardenę mam kilka prostych pytań.
1. Jak najprościej podłączyć drugie źródło zasilania (sieć) do pompy (podłączonej do deszczówki)? Zasilanie z sieci idzie mi obok pod ziemią rurą PEX 20mm. Bez problemu mogę zrobić tam trójnik i .... co dalej? Sterowanie (przełączanie) w sumie mogłoby być jedynie ręczne, nie musi być zautomatyzowane.
2. Czym się różni zraszacz SD od S ?
3. Zraszacze pasmowe chyba są wycofane przez Gardenę, ale na Allegro na oficjalnym koncie sprzedają je dalej. Przydałyby mi się. Dlaczego je wycofali? Co z nimi nie tak? Dlaczego nie ma żadnego zamiennika?
4. Jakieś tipy odnośnie systemu Gardena?
5. Dlaczego ludzie tak projektują nawadnianie że dany obszar jest pokryty przez 2-3 różne zraszacze? jeden nie wystarczy?
Dziękuję z góry za pomoc

#budowadomu #budujzwykopem #ogrodnictwo
  • 20
  • Odpowiedz
  • 0
@Chris_Karczynski: tak, widziałem że niektórzy tak robią gdy poziom jest niski ale niestety obawiam się że u mnie ten zbiornik nie jest w 100% szczelny (to stare betonowe szambo przerobione na deszczówkę)
  • Odpowiedz
@hipodrom: W ogóle nie używamy Gardeny, bo to raczej na małe ogrody i mało profesjonalne systemy. Odpowiem na punkt 5.

Nawadnianie projektuje się tak żeby 30% obszaru miało pokrycie z kolejnym zraszaczem. Robi się tak ponieważ ciśnienie nigdy nie jest stałe i może się zdarzyć, że okresowo te zraszacze będą miały mniejsze zasięgi i porobią się strefy gdzie woda po prostu nie dosięga. Jeśli zlewa się więcej niż 2 zraszacze w
  • Odpowiedz
  • 0
@adrians29: dzięki. Trawy mam około 550m2. Teraz się zastanawiam czy nie iść w rain bird bo widziałem że jest dość polecany.

A polecasz może jakąś pompę powierzchniową? Fajnie jakby pociągnęła ze 4 większe zraszacze na jednej sekcji (czyli pewnie z 6000l/h?), miała automat włączania i zabezpieczeniem przed pracą na sucho .... Może być jakaś droższa
  • Odpowiedz
@hipodrom: Przy takim metrażu samego trawnika to daruj sobie te gotowce gardeny. Strata pieniędzy. Wiadomo, że taniej, ale w końcu taki system nawadniania robi się na lata. Niestety wszystkie rzeczy jak skrzynki, elektrozawory, złączki, zraszacze kosztują. Przygotuj się na spory wydatek, najlepiej określ sobie budżet i dobrze wszystko zaplanuj żeby ci się nie rozjechały wydatki. Masz jakiś plan ogrodu?

Co do pomp to 6000l/h na spokojnie ci obleci nawet 6 zraszaczy
  • Odpowiedz
  • 0
@adrians29: mniej więcej tak to wygląda. Planuje dać z 5 sekcji po max 5 zraszaczy.
No właśnie są pompy ale do niektórych trzeba dokupować dodatkowe zabezpieczenia a ja chciałbym to mieć zintegrowane.
Chyba idę w rainbird. Kolektor z elektrozaworami na 5-6 sekcji i sterownikiem to jakieś 2tys. Dla mnie ok. Do tego rury, zraszacze no i pompa
hipodrom - @adrians29: mniej więcej tak to wygląda. Planuje dać z 5 sekcji po max 5 z...

źródło: rzut2

Pobierz
  • Odpowiedz
  • 0
@adrians29: kostka i taras. Do górnego lewego prostokąta jestem w stanie pociągnąć rurę przy samym płocie. I tam pewnie sekcja z małymi zraszaczami bo wąski długi pasek.
  • Odpowiedz
Ciężko będzie to ogarnąć na 5 sekcji. Tam jest pasek 22 metry i wejdzie ci pewnie z 10 małych zraszaczy. Trzeba by to rozpisać. Ogólnie masz tylko jedno miejsce gdzie możesz dać ten duży rainbird 3504. Reszta ze zraszaczy statycznych z mp-rotatorami.

Jakie rury chciałeś tam włożyć?
  • Odpowiedz
  • 0
@adrians29: chciałem to zrobić na rurach 25.. dobry pomysł? Coś może wrysuje jutro i podeślę. Ogólnie to ma być wykorzystanie zbiornika na deszczówkę i taki jest tego cel, a nie jakiś trawnik z Wimbledonu :)
  • Odpowiedz
@hipodrom: Mogą być za duże straty z rur 25 jak wyjdziesz na zraszacze 16. Już tak miałem kiedyś, że zraszacz końcowy nawet nie wychodził z trawy i odpuszczam już ten przekrój. Ja bym dał 32 dla pewności, bo wtedy na zlanie tego wąskiego paska można dać więcej zraszaczy jak pompa udźwignie. Nie ma co się załamywać jak coś nie wyjdzie, zawsze to jakaś lekcja . W zeszłym miesiącu robiłem nawodnienie pod
  • Odpowiedz
  • 0
@adrians29: ok dzięki za rady. zrobiłem teraz trochę porządniej z tabelką w ręcę co do przepływu. Większość tak jak proponujesz na mp rotatorach. Widzę, że one mają dużo mniejszy przepływ czyli w sumie super - powinny lepiej działać niż te statyczne. Wszystkie sekcje mniej więcej wychodzi podobnie - max 15 l / min, czyli niecałe 1000l/h, więc taka pompa 3000l/h powinna dać radę.

Mniej więcej myślisz że jest ok ? :)
hipodrom - @adrians29: ok dzięki za rady. zrobiłem teraz trochę porządniej z tabelką ...

źródło: rzut3

Pobierz
  • Odpowiedz
@hipodrom:

1) Jak chcesz go dać na wcięciu za rogiem budynku to nie doleje ci na tej ścieżce przy budynku. Z drugiej strony jak go dasz na róg budynku to nie ustawisz zraszania tak żeby dolał ci to wcięcie. Dałbym tutaj drugi mały zraszacz żeby pokryć trawnik.
2) Zobacz jakie masz nasłonecznienie na ogrodzie, bo jak dajesz takie sekcje to może się okazać, że część będzie na tzw. patelni gdzie słońce
adrians29 - @hipodrom: 

1) Jak chcesz go dać na wcięciu za rogiem budynku to nie dol...

źródło: 254d94493463cc47ec09ca4f62fa15d076853dabeb2a35ac36e58eacb2423937,w800

Pobierz
  • Odpowiedz
  • 0
@adrians29: 1. faktycznie może minimalnie nie dolać... przemyślę w trakcie czy to poprawić czy olać ten malutki kawałek
2. ogólnie słońca mam bardzo dużo, cały dół to jest południe, jedynie sekcja "biała" jest zacieniona i tam faktycznie chyba ustawię mniej wody na dalszym etapie. Ale w tej "dwójce" nie będzie dużo różnicy bo od 13:00 jest słońce na całej tej sekcji. Ale fajnie że wziąłeś to pod uwagę bo faktycznie przy
  • Odpowiedz
Na luzie powinno udźwignąć. MP 800 na 180 stopni skręcone na lanie 2.5 metra to nie biorą dużo wody.
Weź pod uwagę, że nie powinno się mieszać mp-rotatorów z rainbirdem 3504, bo ten drugi podaje dużo więcej wody i musi mieć ustawiony inny czas podlewania. Te zasięgi to i tak sobie pozmieniasz na dyszach. Różnica między dyszą 4 (największa), a 0.5 (najmniejsza) to jest tak jak między odkręceniem prysznica na maxa, a
  • Odpowiedz