Wpis z mikrobloga

#nieruchomosci #budowa #budujzwykopem #budownicto #gospodarka

Update z mojej małej budowy. Nastroje na rynku są cudowne. Tzn. Cudowne dla mnie, jako inwestora. Skoro jest tak dobrze, to dlaczego firmy od okien zabijają się z ofertowaniem? Czas oczekiwania na wycenę: same day. Od początku roku spore rabaty, zleceń brak lub niewiele. Montaż możliwy w ciągu miesiąca od złożenia zamówienia. A przypominam, mamy LIPIEC. Szczyt sezonu.

Myślę że @mickpl należą się przeprosiny od wzrostowiczów. Jeszcze nie wiecie, albo wiecie i robicie dobrą minę do złej gry, ale popyt siadł i bk nie czyni rewolucji.
  • 32
  • Odpowiedz
@PanieAreczku: ale co mają ceny mieszkań do spadku na rynku domów?
Mieszkania nie tanieją i nie sądzę aby w najbliższych terminach to nastąpiło.

Po dupie dostają małe firmy budowlane i produkcyjne bo duże ryby na rynku wyhamowały z inwestycjami.

Tak, niewielkie firmy działające na rynku budowy domów mają ciepło, nawet bardzo. Bo ludzi nie stać na kredyty.

Czy jest taniej? Nieszczególnie. Jest szybciej? Tak.

  • Odpowiedz
No to teraz płynnie przejdziemy od nieszczególnie taniej, do kto wybrzydza ten nie... pracuje.


@PanieAreczku: nie, przejście będzie inne. Od bez różnicy cenowej do za mniej to ja nie robię bo dokładać nie będę. I zamknie się kolejna grupa firm na rynku. Ci co zostaną zaczną podnosić ceny i wydłużać terminy. I zamkniemy kółko.

Ludzie przerzucali się kasą której nie mieli na budowę domów po zawyżonych cenach, bo mieli zdolność.


@
  • Odpowiedz
  • 1
@Kazdyziomzbierazlom: a ja im źle nie życzę. Niech sobie każdy radzi jak umie. Ja czekałem z budową bo w ub. roku ceny wywaliło pod sufit. Gdybym miał szukać jakichś analogii, to sądzę, że mamy aktualnie 2009r. rodzina na swoim (teraz bk). kilka lat stagnacji, i znow rajd.
  • Odpowiedz
  • 0
@Bad_Wolf: to dlaczego Ci ludzie robili za bezwartościowy papier? głupi są ? Dlaczego deweloperzy budują a hurtownie sprzedają ? ( ͡° ͜ʖ ͡°) idąc tą logiką, powinni trzymać i nie sprzedawać.
  • Odpowiedz
o spadkach cen można zapomnieć - nie ma szans przy takiej inflacji


@Kazdyziomzbierazlom: spadki nominalne - nie, ale realne - prawdopodobne. Ceny pewnie staną, a piniondz będzie stopniowo tracił na wartości, więc kto ma firmę lub aktualizowane wynagrodzenie, poczuje, że jest taniej
  • Odpowiedz
to dlaczego Ci ludzie robili za bezwartościowy papier?


@PanieAreczku: bo dostali go za prawie darmo (kredyty <4%)? I wymienili ten bezwartościowy papier na realne wartości (nieruchomości).

Dlaczego deweloperzy budują


@PanieAreczku: no tak nie bardzo. Włączył się tryb przehibernowania. Budów od dużych developerów jest jak na lekarstwo.

a hurtownie sprzedają ?


@PanieAreczku: bo wyjście jest takie albo zwinąć biznes. I niestety ale coraz częściej jest to opcja B.

idąc tą
  • Odpowiedz
@PanieAreczku: Ja w 2020 stal kupowałem po 2300/t. Za wybudowanie domu 300m2 zapłąciłem 80tysi po sam dach od piwnic. Wienerberger wtedy po 7ziko, kubik b25 po 230zł. Teraz za ten sam projekt po obniżkach za robociznę (160 tysi wołali w tamtym roku czyli 2x tyle...) musiałbym dać koo 100-120 więc jak ktoś czekał od 2019 czy 2020 na budowę to nawet teraz ma drożej a to wynika z wartości pieniądza a
  • Odpowiedz
Nie wiem na jakim jesteś etapie ale stal/pustaki/beton biorąc pod uwagę całe koszty stali+betonu+pustaków+dachówki to nie całe 20% :D Jak Ci się zaczną instalacje, piece, przyłącza, podłogówki, sterowniki, rolety, okna itp to dopiero zobaczysz jaka jest różnica od 2019 ;-) robocizna nie spadła, prędzej wolą wyjechac do niemiec czy austrii co się już od jakiegoś czasu dzieje niż robić taniej..U mnie robocizna wyszła tyle co materiały do sso jak było w miarę
  • Odpowiedz
@PanieAreczku: ale okna montuje się jakoś później niż są przyznawane kredyty? :D Imho teraz mają mało zleceń, bo przez poprzedni rok nie budowana za wiele
  • Odpowiedz