Wpis z mikrobloga

Teraz chciałbym abyś się leciutko skupił.
Powiedz mi, czy rozumiesz taką koncepcję.

Ja nadal jestem za koncepcją: jedno okno, wiele kart przeglądarki internetowej.
Jako opcjonalne API do wykorzystania.
Że w ramach jednej domeny(?), zamiast tworzyć kolejnych okien w kolejnych kartach (na zasadzie jedno okno, jedna karta), otwierać tylko "wydmuszkę", pusty element GUI w przeglądarce, którego kliknięcie wywołuje callback w jednym jedynym oknie.
To by działało jak History API, tylko dla kart, że przełączanie między kartami tylko uruchamia callback, zamiast przeładowywać okna do viewport.
Analogia do History API: Z History API, nie ładuje się poprzedniego okna po kliknięciu wstecz, tylko odpala callback który przeładowuje samą treść, w tym samym oknie.

Z koncepcją Jedno Okno, Wiele Kart Przeglądarki Internetowej:
* Można tworzyć efekty przejścia, animacje, podczas przełączania się między kartami tej samej domeny - nawet View Transitions API tego nie potrafi sam z siebie.
* Masz mniej okien otwartych na raz, bo podmienia się tylko kontent w jednym jedynym oknie, a nie całe okno. Zajmuje mniej miejsca.
* Nie potrzeba specjalnej komunikacji między oknami (tej samej domeny), bo komunikacja i synchronizacja jest bezpośrednia i doskonała.
* Idealne pod Single Page Aplication - przełączanie kartami przeglądarki przełącza tylko stan aplikacji, zamiast przełączać między wieloma kopiami aplikacji
* Nowa karta szybciej się otworzy i załaduje, bo doładowuje się tylko niewielki kawałek treści, a nie cała strona.

#webdev #frontend #programowanie #przegladarki #firefox #chrome #edge #opera #safari #w3c #api
look997 - Teraz chciałbym abyś się leciutko skupił.
Powiedz mi, czy rozumiesz taką ko...

źródło: ukmhqtykb8nsdp5w6ftp

Pobierz