Wpis z mikrobloga

Macie jakieś fajne artykuły/strony z pomysłami #homeassistant #smarthome ? Chce się wziąć za to na poważnie w nowym mieszkaniu ale zależy mi na praktycznych rozwiązaniach, a nie wciskaniu tego wszędzie gdzie się da nawet w spłuczce do kibla. Pierwsze co to ogrzewanie: termostat pokojowy w salonie i głowice termostatyczne w 3 pokojach. Chciałbym dodać sterowanie światłem na czujnik ruchu w nocy, jak się idzie do kibla jakieś delikatne ledy etc. Kamera na ogród, może czujniki otwarcia okien, drzwi jeśli miałbym jakoś fajnie wykorzystywać ta informację, brama garażowa i brama wjazdowa: tu pewnie będzie się trzeba pobawić jakimś ESP8266. Ofc czujniki dymu, gazu będę musiał dokupić. Czujnik zużycia prądu, fajnie by było mieć przekaźniki w niektórych gniazdkach: tv, xbox, wylaczanie ładowania roborocka w nocy - tu też w opcji są smart gniazdka ale jakoś wolę mieć schowany w puszce przekaźnik, bardziej estetycznie. Co jeszcze można dodać do listy, jakie macie pomysły?
  • 11
@lifififi: jesli naprawde myslisz o tym "powaznie" to znajdz sobie kogos kto naprawde ma kumanie w temacie i poprowadzi Cie od samego poczatku majac na uwadze zeby na koncu nie miec pieciu roznych systemow, szesnastu apek do tego i zero pomyslu jak spiac to wszystko razem zeby jakos to gadalo. temat jest zajebicie rozlegly bym powiedzial i nie konczy sie wbrew pozorom na "inteligentnych" zarowkach
  • 0
@brudny: nie no cała przyjemność z zabawy w to samemu ;p będę spinal wszystko na homeassistancie, ale rozumiem o co ci chodzi głupie i bez sensu robić taki centralny system sterowania wszechświatem mając pierdyliard aplikacji które ze sobą nie gadają albo coś się wysypuje co 2 miesiące, been there, seen this ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@lifififi: Moje ostatnie "odkrycie" mocno zmieniające "komfort życia" to czujniki obecności (radarowe np.: LD2410 lub Aqara FP2, nie ruchu/PIR) - dzięki nim prawie całkowicie przestałem używać włączników świateł.
Proponuje wszystko w Zigbee.

A tak z ciekawości dlaczego na noc wyłączasz zasilanie Roborok`owi ?
Ja mam 5-6 lat i 24h jest na smyczy( ͡° ͜ʖ ͡°)
@ozzi91: Nie bardzo - robię na bierząco, ale też nie ma co za bardzo projektować. ESP, czujnik, zasilanie, kilka kabelków, obudowa.

LD2410 kupiłem tuzin za jakieś 16zł/szt, Wemos D1 ESP32 podobnie, do tego "mini" zasilacze 220AC-5DC HLK (np. do samego ESP+LD2410 wystarczy 5W HLK-5M05 za około 12 zł), kilka kabelków i drukowana w 3D obudowa zaprojektowana pod konkretne zastosowanie. Plus prosty konfig w ESPHome.

Łącznie około 50zł za części, chwila w
Diabl0 - @ozzi91: Nie bardzo - robię na bierząco, ale też nie ma co za bardzo projekt...

źródło: imgonline-com-ua-twotoone-uoESElq6bj4W

Pobierz
@Diabl0 oki. zobacz sobie też taki multisensor ale nie mogę Ci teraz linka wrzucic. musisz wpisać w google everything presence one kit. przydało by się coś takiego ino tańszego w stylu diguno do wled :)
@ozzi91: Widziałem, LD2410 też jest radarem 24Ghz, a reszta sensorów - nikt ci nie broni dodawać kolejnych. Sam mam taki jeden zbudowany: LD2410 - ruch/obecność, bh1750 - lux, pm1006 - pm2,5, sgp30 - eco2/tvoc, aht10 - temp/wilgotność, bmp280 - temp/ciśnienie, WS2812x - taśma led. PIR nie dodawałem bo LD2410 reaguje na tyle szybko że nie widziałem potrzeby.

Jedynie trzeba to uwzględnić przy projektowaniu obudowy - miejsce na wszystkie komponenty, ich ułożenie,
Diabl0 - @ozzi91: Widziałem, LD2410 też jest radarem 24Ghz, a reszta sensorów - nikt ...

źródło: IMG20230710212350

Pobierz