Wpis z mikrobloga

Ja tylko z takim pytaniem: czy dobrze rozumiem, że rząd zamiast ubijać inflację, walczyć z masowym wykupem mieszkań, wprowadzić regulacje korzystne do wynajmowania mieszkań i dążyć do obniżenia oprocentowania wszystkich kredytów do poziomu chociażby z Europy zachodniej
to
wprowadził kredyt 2 procent dla wybranych, do którego będziemy wszyscy dopłacać, a ci którzy wzięli wcześniej nie będą mieli żadnej korzyści i ogólnie walcie się frajerzy, co nam zrobicie?

#ekonomia #nieruchomosci #inflacja #kredythipoteczny #kredyt2procent #bekazpisu
  • 60
  • Odpowiedz
No ale jaka wartość pieniądza, kiedy jeżeli nie nadpłacam kredytu, to niewiele się zmienia bo i tak całośc muszę spłacać. Ja rozumiem że te pieniądze za 10 lat będą mnie warte ale na pewno nie o tyle, żeby to zrekompensować
  • Odpowiedz
@GOHAN:

Jak nie korzystasz z wakacji to czyja to wina ? Społeczeństwa ? To, że somsiad ma rente a ty nie masz to też wina społeczeństwa ? Co mają powiedzieć Ci, co kupowali działki po 30zl/m ? Albo Ci co kupili mieszkania 5 lat temu za 350k a dzisiaj mogą je sprzedać za 1mln (bo znam i takie przypadki) ? Nie można wszystkim dać po równo w czasie. Tylko frankowiczom udało
  • Odpowiedz
@robert_blaszczykowski w wakacje powinieneś nadpłacać i wtedy np. na początku kredytu, jeśli zapłacisz kapitału tyle co masz normalnie raty, to jedną taką wpłatą skracasz kredyt o dwa miesiące, jak nie więcej. wakacje kreytowa to ogromna szansa by mocno skrócić spłatę kredytu i zmniejszyc jego koszt.
  • Odpowiedz
@robert_blaszczykowski: A ludzie co biorą bk2% to nie będą musieli go spłacać ? Czyja wina, że wziąłeś kredyt na zmiennej stopie ? To się nazywa ryzyko kredytowe. Jak stopa maleje to bank traci, jak stopa wzrasta to Ty tracisz. Trzeba było nie brac kredytu tylko odkładać to byś wyszedł na tym jeszcze lepiej niż na bk2%. Tak można mnożyć. Żeby było sprawiedliwie to państwo powinno dać każdemu po mieszkaniu za darmo.
  • Odpowiedz
@robert_blaszczykowski: Większość polityków, oraz ich rodziny mają zabezpieczoną część majątku w mieszkaniach w centrum miast wojewódzkich i nie tylko. Myślisz, że oni zrobią coś sensownego, np. wprowadzeniu dużego podatku od 3 mieszkania i więcej na jednego właściciela/ firmę? Tutaj chodzi tylko o zdobycie głosów kasą swoich wyborców. Te śmieszne socjale podniosą ceny domów/ mieszkań/ materiałów/ robocizny i wynajmu- zwykły szarak za to więcej zapłaci, a ich nieruchomości tylko zyskają na wartości.
  • Odpowiedz
@GOHAN: ci na 2% będą musieli spłacać ale przy okazji będą mieli 10 lat ostrych dopłat do kredytu na które zrzucą się wszyscy inni.
I chyba nie do końca zrozumiałeś idee tego wpisu: nie tylko chodzi mi o te dopłaty ale poruszyłem też inne kwestie jak przepisy w wynajmie czy obniżka stóp dla wszystkich.
  • Odpowiedz
@robert_blaszczykowski: Ani Cię nie wyzwałem ani nie bronie konkretnie bk2% tylko po prostu nie rozumiem dalczego wszystkim ludziom solą w oku są tylko te benefity, z których nie mogą skorzystać ale wszystkie inne są już okejka. Tak, biore bk2% i nie muszę go przed nikim bronić bo narzekanie w internecie nie sprawi, że magicznie mi go zabiorą xD Ale tak samo jak nie piszę specjalnie postów demonizujących fakt, że frankowicze dostali
  • Odpowiedz
Pojęcie macie zerowe ale drzeć jape to każdy potrafi. A najlepsze, że nawet nie jesteś pewien dlaczego ją drzesz. Bo przecież nie policzyłeś.


@GOHAN może nie wyzwales ale powyższy cytat do najmilszych nie należy. Pojęcie jakieś mam, brałem kredyt jakiś czas temu, robiłem dużo wyliczeń i wiem co się z czym je. Nie załadowałem się w kredyt po kule także nawet obecnie nie ciąży mi on bardzo mocno. Wręcz moja rata jest
  • Odpowiedz
Jezeli nie nadpłacam, to nie mam żadnego profitu a jest jeszcze gorzej, bo dłużej spłacam odsetki przez co kredyt staje się bardziej kosztowny


@robert_blaszczykowski: Nie staje się bardziej kosztowny. Wakacje mrożą kredyt w czasie. Załóżmy, że mrozisz ratę z lipca. Jeśli z jakiegoś powodu zdecydujesz, że nie nadpłacisz to w sierpniu nie zapłacisz więcej odsetek, tylko te, które naliczą się przez miesiąc. Z punktu widzenia kredytu najprościej można powiedzieć, że to
  • Odpowiedz
@robert_blaszczykowski: Nie da się poprawić sytuacji wszystkich. Nie da się wszystkim dogodzić. Zawsze będzie jakaś część ludzi niezadowolona bo dostali za mało, nie to co chcieli albo w ogóle nic nie dostali. Ja nigdzie nie napisałem, że to jest idealne albo nawet dobre rozwiązanie. Ja tylko czepiam się tego, ze ty to atakujesz, a nie bronie jako dobrego rozwiązania.
  • Odpowiedz
Nie staje się bardziej kosztowny


@JC97: no ok, tu mnie może trochę poniosło. Kredyt bardziej kosztowny nie jest ale jeżeli ktoś nie nadpłaca, to długofalowo korzyści są znikome.

Nikt nie został poszkodowany. Jak ktoś kupił nieruchomość wcześniej to ma (zazwyczaj) droższy kredyt, ale za to na dużo tańsze mieszkanie.


Piszesz troche tak, jakby ten program MUSIAŁ zostać wprowadzony z jakiegoś powodu dla obecnie szukających mieszkania, bo ci co kupili wcześniej mieli
  • Odpowiedz
Nie da się poprawić sytuacji wszystkich.


@GOHAN: wprowadzając rozwiązania które przedstawiłem w poście (albo przynajmniej podejmując działania dążące do tego) poprawiłby się byt o wiele większej ilości osób, nawet niekredyciarzy. I tylko o to mi chodziło
  • Odpowiedz
Piszesz troche tak, jakby ten program MUSIAŁ zostać wprowadzony z jakiegoś powodu dla obecnie szukających mieszkania, bo ci co kupili wcześniej mieli inne profity


@robert_blaszczykowski: Oczywiście, że nie musiał powstawać. Moim zdaniem żaden z tych programów - ani BK2%, ani wakacje, nie powinny były zostać wprowadzone i jedynie FWK, istniejący od lat, ma sens, natomiast mam bekę z narzekania na BK2% pod tytułem "dlaczego im dają, a nie mi?". Już pomijając
  • Odpowiedz
mam bekę z narzekania na BK2% pod tytułem "dlaczego im dają, a nie mi?".


@JC97: żeby nie było, nigdy nie oczekiwałem, że państwo mi coś da. Również nie jestem za żadnym z tych programów.

Ale działania z wpisu dążące do poprawy obecnego stanu gospodarki byłyby jak najbardziej zasadne. O to mi chodziło.

Broń boże nie chce teraz jakiegoś programu specjalnie dla kredyciarzy sprzed lipca 2023 albo coś w tym stylu
  • Odpowiedz
@robert_blaszczykowski: Tymczasem w OP twierdzisz:

a ci którzy wzięli wcześniej nie będą mieli żadnej korzyści i ogólnie walcie się frajerzy, co nam zrobicie?


To w końcu o co chodzi? Ja bym chciał, żeby nikt nie miał tu żadnych korzyści i żeby pozwolono rynkowi nieruchomości naturalnie się ostudzić jak na wielu innych rynkach, na których podwyżki stóp doprowadziły do gwałtownego spadku zainteresowania nieruchomościami, a co za tym idzie cenami.

Ale u nas
  • Odpowiedz
a ci którzy wzięli wcześniej nie będą mieli żadnej korzyści i ogólnie walcie się frajerzy, co nam zrobicie?

To w końcu o co chodzi?


@JC97: dobra, tam w OP powinno być 'a cała reszta nie będzie miała żadnych korzyści'. Trochę z rozpędu to napisałem i nie przemyślałem.

Aczkolwiek nie jest to kłamstwo ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz