Wpis z mikrobloga

@Adrian77 Może to regulować wewnętrzny regulamin spółki, w której pracujesz. Zgodnie z prawem niewykorzystany wypoczynkowy przechodzi na kolejny rok i musisz go wykorzystać do września i wtedy pracodawca może Ci zaproponować termin. Ale jak masz coś innego w regulaminie wewnętrznym i podpisałeś się pod planem urlopów, to zapytaj się przełożonego - nie wykopków.
  • Odpowiedz
  • 1
@Glikol_Propylenowy Prawo pracy to ustawowe nic na ten temat nie mówi? Wiem tylko, że pracodawca nie może nakazać pracownikowi wzięcia urlopu wypoczynkowego bieżącego za dany rok. Ale jak to się ma do planu urlopów?
  • Odpowiedz
@Adrian77: Nie wiem, u mnie w robocie średnio obowiązuje prawo pracy xD ale nikomu jakoś bardzo to nie przeszkadza, bo działa to w obie strony, nikt się na Ciebie krzywo nie patrzy, jeśli wyjdziesz sobie 2 godziny wcześniej, jeśli nie ma roboty, nawet nie musisz tego odrabiać, ale czasami zdarza się przyjść wcześniej, czy posiedzieć dłużej, mi to akurat zupełnie nie przeszkadza ¯\(ツ)/¯.
  • Odpowiedz
@Adrian77:
Może.
Składa się na to kilka przepisów, których samo brzmienie już ustala, kto jest sprite a kto pragnienie.

Wydźwięk przepisów jest taki, że to pracodawca UDZIELA urlopu na wniosek pracownika, zgodnie z planami urlopowymi. UDZIELA a nie "JEST ZOBOWIĄZANY WNIOSKIEM PRACOWNIKA".

Np.

Art. 154. Zasady udzielania urlopu wypoczynkowego

§ 1. Urlopu udziela się w dni, które są dla pracownika dniami pracy, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy, w wymiarze
  • Odpowiedz
  • 0
@Polinik No ok. Udziela na wniosek pracownika. Jeśli ja w ogóle wiosku nie złożę, to nie ma prawa wpisać tego urlopu? Jeśli napiszę we wniosku urlopowym 14 dni, to na jakiej podstawie da mi 16 dni, skoro wniosek był na 14 dni? Te 2 dni sam z siebie wpisze mi? O to mi tylko chodzi.
  • Odpowiedz
Jeśli ja w ogóle wiosku nie złożę, to nie ma prawa wpisać tego urlopu? Jeśli napiszę we wniosku urlopowym 14 dni, to na jakiej podstawie da mi 16 dni, skoro wniosek był na 14 dni?


@Adrian77:
No przecież wklejałem Ci wyżej przepisy, na podstawie których pracodawca udziela urlopu.

Te 2 dni sam z siebie wpisze mi?


Tak, KP daje mu takie prawo.

To nie jest tak, że im więcej razy o
  • Odpowiedz
@Adrian77 Prawdopodobnie popełniłeś błąd, bo nie zaplanowales od razu 16 dni (2 w innym terminie). Na początku roku planuje się całość, bez 4 dni, które są przeznaczone na ewentualny urlop nieplanowany (na żądanie). Skoro nie wypełniłeś tego obowiązku, to pracodawca sam zaplanował
  • Odpowiedz