Wpis z mikrobloga

Niektórzy pamiętają mnie o pisaniu o dentystach, cały czas ból po prawej stronie od kilku lat. Pisałem nie raz o takich sprawach jak niedziałające znieczulenie u innych ludzi, pokazywałem badania, pokazywałem, że procentowo zdarza się często , by nie dało się znieczulić dolnych trzonowców. Im dalej w las tym gorzej, czyli siódemki.

I co się okazało? Miałem robione 5-6 dolne po prawej stronie i znieczulenie nie zadziałało. Drętwiał policzek, ale to tyle. Dostałem 2 zastrzyki. Prawdopodobnie jeden przewodowy tam z tyłu szczęki i jeden nasiękowy (obok zęba). Kompletnie wszystko czułem.

Na szczęście nie mam zapalenia miazgi więc nie przeżyłem tortur, ale wiem, że to mnie czeka jeśli renomowani dentyści nie potrafią znieczulać. I jedyne co to w internecie nawijają że u nich to się nie zdarza. Zwykli marketerzy z nich lub ludzie którzy nie przyjmują do wiadomości nawet tego, że jak pacjent mówi że boli, to boli.

Dla nich pacjent wymyśla i potem sprzedają bajki, że u nich znieczula się wszystko i zawsze.

Tam asystentka jedyne co powiedziała to że może powinienem wziąć leki na nadciśnienie i tętno, bo może to wina tego, że nie zadziałało. Jakoś wątpię.

Dla mnie top 3 zacofania medycyny:
- brak znieczulenia zębów
- brak znieczulenia przy biopsjach, szczególnie szpiku jak trepanobiopsja
- brak dostatecznego leczenia bólu przy raku

Ludzie są torturowani, mimo że mamy 21 wiek i nadal tylu ludzi musi dostawać PTSD.

#dentysta #stomatolog #stomatologia #zeby #nfz #lekarz
  • 23
@raptorreborn5766

7 dni temu
The same thing happened to me months ago when I was getting 2 cavities drilled, it lasted an hour, and that hour felt like forever, nonstop pain every single second, it was so bad I had 3 nightmares related to this event, everytime I thought about it I nearly had a panic attack.

Worst thing is I'm still young and have no control over this, my mother wants
@nowywinternetach: ja tam odświeżam stare plomby bez znieczulenia, bo mogę dawać feedback stomatologowi, czy już mi po nerwach jeździ i zaraz potem jestem w stanie dawać feedback, czy już nowa plomba dobrze leży i nie ma przewrażliwienia.

EOT.

Polecam nie bać się fluoru, a zęby będą wdzięczne, bo nie będzie próchnicy.

Fluor znajduje się oczywiście w pastach do zębów, czy w płukankach. Polecam też czyszczenie szczoteczkami międzyzębowymi i również z nałożoną
@patrolez: U mnie zęby są tak ściśnięte, że nici nie wchodzą. Chyba czas wyrwać na żywca jakiegoś zęba, by się przestrzenie międzyzębowe rozluźniły...

Polecam nie bać się fluoru, a zęby będą wdzięczne, bo nie będzie próchnicy.


A skąd pomysł, że się boję. Zęby myję, płuczę. Niewiele to zmienia. Zmienia to, że znieczulenie nie działa i to jest problem jakby nie do rozwiązania.

ja tam odświeżam stare plomby bez znieczulenia


No nie
@nowywinternetach: przede wszystkim teraz już nie biorę plomb z NFZ, tylko normalnie światłoutwardzalne kompozytowe, a te, które właśnie teraz muszę wymienić, to te "historyczne" NFZ-etowe amalgamatowe, wytrzymały ~12 lat, a dla porównania, to światłoutwardzalna z podobnego okresu dalej się trzyma.

No i podstawa, to nauczyć się jeść pieczywo (jedzenie o teksturze skórki od chleba), bo miałem taki okres, że gdy jadłem "na głupa", to sobie regularnie wybijałem plombę z jednego zęba,
@patrolez: Nie no jak wymieniasz co tyle lat to nic złego. Myślałem, że co rok, dwa.

Wykazano również, iż w niektórych przypadkach przyczyną niedostatecznego znieczulenia rzeczywiście może być nietypowe unerwienie zębów – stwierdza dr Jacek Kowalski. Na przykład znieczulenie przewodowe może nie dać pożądanych rezultatów w przypadku istnienia nerwu dodatkowego (żuchwowo-gnykowego) bądź podwójnego unerwienia zębów siecznych dolnych. Częstą przyczyną niepowodzeń w skutecznej analgezji zębów trzonowych jest również budowa nerwu zębodołowego dolnego.
przede wszystkim teraz już nie biorę plomb z NFZ, tylko normalnie światłoutwardzalne kompozytowe, a te, które właśnie teraz muszę wymienić, to te "historyczne" NFZ-etowe amalgamatowe, wytrzymały ~12 lat, a dla porównania, to światłoutwardzalna z podobnego okresu dalej się trzyma.


@patrolez: a to nie było jakoś niedawno mówione że amalgaty zostały wycofane? Co do światłoutwardzalnych to mnie się jedna ukruszyła.. po 15 latach xD
@nowywinternetach: wielu dentystów ma problem ze znieczulaniem dolnych zębów. I to nie jest konieczne przewodowe, wystarczy nasiękowe plus śródwięzadłowe. Przewodówki nawet do usuwania zębów nie robię. Od dawna mi się to nie zdarzyło, bo jak nie łapie to robię od strony języka.

Wcześniej faktycznie miewałam problem.

@patrolez: dobrze założone wypełnienie nie ma prawa wypaść przy gryziebiu czegokolwiek. Jak już to się ukruszyć, ale nie wypaść.

tam odświeżam stare plomby bez
@nowywinternetach: a u mnie pani dentystka najpierw pryska jakimś znieczuleniem, aby zastrzyk z właściwym znieczuleniem był bezbolesny

A jak przy robieniu zęba coś jednak zaboli, to bez gadania zwiększa dawkę leku.

Zero stresu.
Przez twój komentarz zaczynam się bać xd że jednak moja dentystka jest wyjątkowa i inni to rzeźnicy:(
bo jak nie łapie to robię od strony języka.


@SkrytyZolw: No to tak miałem właśnie, nigdy nie słyszałem, by ktoś robił od strony policzka znieczulenie standardowo, więc no nie wiem...

Czasem oczywiście przebijają nawet policzek, ale standard do od strony języka.

Wcześniej faktycznie miewałam problem.


Ano to dobrze, że przyjęte i bez ściemy.

Czyli co dokładnie jest problemem? Bo tam piszą, że ktoś ma więcej nerwów, albo ułożenie tego nerwu. Może
A jak przy robieniu zęba coś jednak zaboli, to bez gadania zwiększa dawkę leku.


@Ulfric_Stormcloak: Może zwiększać, a działać to nie musi.

Tak jak podałem komentarz kogoś

. No exaggeration the dentist inject me 10 times and I could still feel pain.

bier znieczulenie ogólne


@slapdash: Bardzo chętnie, ale mam daleko, plus nie znalazłem gabinetu który przyjmuje od razu z bólem na ogólne. Problemy małych miejscowości.

ja chodze do dentysty
@nowywinternetach: no The wand, jak masz jakies problemy z nerwami i znieczulenia na ciebie nie dzialaja to chyba powinienies isc z tym do jakiegos specjalisty zeby cie zbadali i powiedzieli o co chodzi zamiast miec pretensje do stomatologow? co oni maja zrobic jak znieczulenie nie dziala
Nauczyć się to robić


Ten ton wiecznie pokrzywdzonego jest naprawdę irytujący. To nie, tamto nie, tego nie chcę, tamtego nie znam. trucie dupy, więc w tonie podobnym:

Problemy małych miejscowości.


przeprowadź się do wiekszej i będzie jak renkom odjoł.
@nowywinternetach:

standard do od strony języka.


Nie no, standardem jest znieczulenie od strony policzka, tego nas uczą na studiach i niemal wszyscy tak właśnie robią znieczulenia. Na studiach uczą, że od strony języka nie można ¯\(ツ)/¯ Miałam szczęście pracować ze świetnym chirurgiem, który mnie nauczył skutecznie znieczulać dolne zęby. Najczęściej wystarczy standardowe znieczulenie nasiękowe od strony policzka + śródwięzadłowe. Dopiero jak nie działa to podaje od strony języka (a to tak
Mogłabym się założyć, że i Ciebie bym skutecznie znieczuliła.


@SkrytyZolw: Grunt to pewność siebie. Tylko ja już niejednego takiego lekarza słyszałem, a potem o, specyficzny pacjent.

No ale dobrze, wbijam, powiedz gdzie.

Jak masz lupy albo mikroskop to nie


@SkrytyZolw: Coś tam mają, jakąś kamerę wewnątrzustną, patrzą, patrzą, wiercą, aż dowiercają się do komory i potem "no ja panu tego nie naprawie, tak się zdarza, nie warto wymieniać nieszczelnych plomb