Wpis z mikrobloga

Hej chciałbym w końcu w domu dorzucić parę czuników temperatury po ZigBee - niemniej jednak sam sprzęt, na którym mam HomeAssistant oraz do którego podłączyłbym adapter ZigBee mam na najwyższym piętrze. Z tego co czytałeme, urządzenia które są zasilane z sieci mogą pracować jako "extender" sieci ZigBee. Aktualnie nie mam takich urządzeń, a chciałbym zamontować póki co same czujniki temperatury, które działają na baterii.
I teraz moje pytania:
- jaki moduł ZigBee polecacie, tak aby współpracował z home assistant?
- czy można taki sam moduł kupić w dwóch egzemplarzach i wpiać go gdzieś do ładowarki USB np. na parterze tak, żeby ten drugi egzemplarz działał jako externder?

#homeassistant #automatykadomowa #iot
  • 8
  • Odpowiedz
@ZdeformowanyKreciRyj: Poprzez moduł miałem na myśli bramkę, ale faktycznie powinienem być bardziej precyzyjny. Patrząc na to co napisałeś - to do mojej konfiguracji zapewne potrzebuję brakę oraz router (plus urządzenia korzystające z zigbee np. czujnik temperatury)?
  • Odpowiedz
@pepepanpatryk: Ludzie polecaja koordynator Sonoffa. Sam mam slae.sh CC2652RB i polecam, ale ogólnie cokolwiek na CC2652 powinno byc ok. Omijaj CC2531 bo bedziesz niezadowolony.
Mozesz uzyc koordynatora jako routera ale musialbys wgrac odpowiedni FW.
Kup sobie poprostu jakies zarowki zigbee i beda dzialac jako routery (aczkolwiek musza byc ciagle 'wlaczone') - generalnie praktycznie wszystkie urzadzenia zasilane z sieci dzialaja jako routery zigbee, oprocz tych ktore nie maja podciagnietego przewodu neutralnego.
Jesli
  • Odpowiedz
Najlepszy koordynator to ConBee_II (najbardziej niezawodny)
Prawie wszystkie urządzenia ( przekaźniki, żarówki, włączniki) które są zasilane z sieci są ruterami zigbee czyli wzmacniają zasięg sieci zigbee.
Niebieska gwiazdka koordynator
Linia ciągła połączenie bezpośrednie z koordynatorem
Linia przerywana połączenie pomiędzy ruterami zigbee
HA przyjmuje jeden koordynator.

Ścieżka przekazania sygnału:
Czujnik temperatury, ruter (żarówka zigbee(ruter)), koordynator, Zigbee2MQTT, MQTT broker, HA
lub
Czujnik temperatury, koordynator, Zigbee2MQTT, MQTT broker, HA

lub bez Zigbee2MQTT, MQTT broker
Czujnik
WykoZakop - Najlepszy koordynator to ConBee_II (najbardziej niezawodny) 
Prawie wszys...

źródło: f351cf8807e70f25d0a0d3f3f4cbc8ba57337d54

Pobierz
  • Odpowiedz
@pepepanpatryk: Przy dużym domu najprościej kupić sobie gniazdka Zigbee i przy braku zasięgu włożyć "w lini" między bramką a urządzeniem docelowym. Tego typu gniazdka działają też jako swego rodzaju przekaźnik/rozszerzacz zasięgu - wystarczy że są sparowane z tą samą siecią. No i zawsze można je wykorzystać do innych zadań przy okazji :)

Można użyć też przekaźników dopuszkowych jak zasugerowano wcześniej, ale to wymaga instalacji z linią N i odpowiednio głębokich puszek
Diabl0 - @pepepanpatryk: Przy dużym domu najprościej kupić sobie gniazdka Zigbee i pr...

źródło: 19766

Pobierz
  • Odpowiedz
@pepepanpatryk: Początki są najtrudniejsze - później im więcej urządzeń tym mniej problemów z zasięgiem, ale gniazdka są moim zdaniem najprostszym i najbardziej elastycznym rozwiązaniem.
  • Odpowiedz