Wpis z mikrobloga

#elektronika #programowanie

Czasem w pracy muszę ręcznie polutować prototypowy układ.
Najbardziej czasochłonne nie jest samo lutowanie, ale szukanie i wyciąganie elementów z szufladek i woreczków. Nic tak nie irytuje mnie jak wracanie do elementów które już schowałem, bo okazuje się że jednego z danego typu mi brakuje. Kiedyś robiłem to tak że w CADzie używałem funkcji ‘Find similar’ i tak wartość po wartości zaznaczałem wszystkie elementy, ale jakiś czas temu stwierdziłem że koniec z tym i napisałem do tego na szybko w Qt mały program.
Można załadować do niego gerbery (podaje się jeden plik, a on z tego samego folderu ładuje wszystkie istotne warstwy) oraz BOM (w postaci pliku pick & place). Teraz klikając na pozycje w BOMie (można sortować) podświetla się ona nam na widoku PCB który można przełączać (góra/dół). Gdy przylutujemy wszystkie elementy danego typu, spacja odznacza pozycję i przechodzimy do następnej.
Widok PCB się oczywiście zoomuje i przesuwa. Jest też auto-zoom – który centruje widok na zaznaczonych elementach.
Aktualny stan można zapisać jako jeden plik projektu.

Jestem ciekaw, czy ktoś zna soft który robi coś takiego, bo nie umiałem nic znaleźć co skłoniło mnie do napisania dla siebie czegoś w stylu ‘quick&dirty ale działa’
kabacik - #elektronika #programowanie

Czasem w pracy muszę ręcznie polutować prototy...

źródło: 2023-06-27_23h05_50

Pobierz
  • 3
@kabacik: taa, altium 365 ma coś takiego - BoM. Można się elegancko przełączać między widokiem płytki, schematem a tabelką. Zaznaczenie na schemacie oczywiście też podaje skrócone dane z tabelki.