Wpis z mikrobloga

#elektryka #elektrykapradnietyka nie działa mi połowa prądu w domu :)

Ej jest tu jakiś mireczek elektryk co poradzi?

Dom jednorodzinny. Prawie nowy. Przestało mi działać spora część elektryki w domu.

Garaż: Nie działają kontakty ale światło działa. Napęd bramy, kotłownia działa
Parter: Nie działa część oświetlenia np. łazienka ale gabinet już tak. Niedziałają kontakty w salonie ale już w przedpokoju i gabinecie tak
Piętro: Nie działa światło w jednej z sypialni ale już w pozostałych tak.
Fotowoltaikę wyłączyłem - pokazuje status alarm.

W skrzynce wszystko wygląda okej różnicówki we właścią stronę. Pstrzyczki też.
Jedna rzecz to różnicówka od gniaz/światła ogród nie klika się jak się kliknie test.

Mam taki testerek napięcia i wygląda na to że obwód ogród nie jest pod prądem niezależnie co tam jest na wajhach przestawione.

Elektryk od developera nie odbiera a mi popłynie lodowka i zamrażarka ;)

Pomocy. Czy coś mogę sam sprawdzić?
  • 17
@wielowitamin: zapytaj sąsiadów czy też mają problem. Jedni mogą mieć Ok drudzy w ogóle. Jeśli choć jeden powie ze tez ma problem to dzwoń na 991 i zgłoś awarie.
Zawsze pytają czy u sąsiadów też jest problem. Bo jak powiesz ze nie to Cie zbędą żebyś sobie elektryka wezwał
W skrzynce wszystko wygląda okej różnicówki we właścią stro


@wielowitamin: idziesz do licznika i patrzysz czy są znaczki L1 L2 L3 na wyświetlaczu. Jak nie ma to resetujesz zabezpieczenia do których masz dostęp, nie pomogło to pogotowie energetyczne o ile to dom jednorodzinny a nie jakaś wspólnota.
@wielowitamin: Skoro to dom od dewelopera z to licznik powinieneś mieć na skraju działki i tam też będą zabezpieczenia przedlicznikowe. Być może jedna faza "wyleciała" i wystarczy podnieść bezpiecznik. Bezpieczniki powinny być w tej samej skrzynce co licznik. Jeżeli to nnie to, to znaczy że problem jest przed licznikiem, czyli to w zasadzie nie Twój problem.
@wypokowy_expert: @wielowitamin nawet nie obciążenie faz wydaje mi się najważniejsze tylko właśnie potencjalne wybicie jednej. Jak zgaśnie np. światło w całym domu, albo wszystkie kontakty na piętrze to może być niebezpiecznie. Jak w kratkę coś działa to albo można szybko przedłużaczem coś podłączyć, albo światło z sąsiedniego pomieszczenia spowoduje, że będzie cokolwiek widać.