Wpis z mikrobloga

Mam nad stołem warsztatowym oprawę świetlówki/jarzeniówki 120cm z dwiema tubami 36w i szczerze mówiąc czasem to troche za mało światła. Jest sens zmieniać na ledowe zamienniki? Będą świeciły lepiej? Czy może w ogóle zmienić na ledowe lampy?

Tak przy okazji, Ilość lumenów to dobry wyznacznik? Bo mam pewne wątpliwości. Według google jedna świetlówka 36W ma ponad 3tys lumenów, czyli w moim przypadku jedna lampa daje ponad 6tys lm. A zwykła żarówka to (podobno) ok 1500lm, z tym że jak robiłem porównanie to jedna zwykła żarówka (100w, nie ledowa) jakby lepiej oświetlała cały blat niż dwie świetlówki.

#elektryka #elektronika #pytanie #majsterkowanie
pesymistyk - Mam nad stołem warsztatowym oprawę świetlówki/jarzeniówki 120cm z dwiema...

źródło: temp_file.png5846736796211122030

Pobierz
  • 14
  • Odpowiedz
@pesymistyk: świetlówka świeci w każdą stronę, żarówka może świecić tylko w dół. To jest dość istotne w doborze światła jeżeli patrzysz na lumeny.
  • Odpowiedz
. Jest sens zmieniać na ledowe zamienniki? Będą świeciły lepiej? Czy może w ogóle zmienić na ledowe lampy?


@pesymistyk: jest! Tylko musisz nie żałować mocy. Nadbiurkowych lamp przerabiałem już kilka, zaczynałem od zwykłej świetlówki, potem wymieniłem ją na ledową, jak padła, to na inną ledową, a aktualnie mam lampę ledową DIY, z możliwością regulacji zarówno jasności, jak i temperatury barwowej i to jest dopiero to! Zwłaszcza ta regulowana temperatura, którą zrobiłem
  • Odpowiedz
  • 0
@Jarek_P ledowe zamienniki, to miałem na myśli te ledowe "tuby" zakładane zamiast świetlówek, na plus że można szybko i łatwo wymienić, ale one chyba mają ograniczoną moc i nie ma co porównywać do pełnoprawnych ledowych lamp?
  • Odpowiedz
@pesymistyk: tu dużo zależy od ceny. Najtańsze świetlówki z allegro skłądające się z plastikowej rury w którą jest wsunięta najtańsza tasma LED świecą dość nędznie, ale te przyzwoite bez problemu wymienisz 1:1, patrz po prostu na parametry (strumień świetlny).
  • Odpowiedz
@pesymistyk: moc świecenia po wymianie na tuby led będzie podobna jak świetlówki. Najlepiej oprócz wymiany tub na ledowe (oszczędność energii) dołożyć obok drugą lampę led i w razie potrzeby załączać ją osobno lub razem z tą starą.
  • Odpowiedz
@pesymistyk: Miałem ten sam problem w garażu i takie same świetlówki - 2x36W 120cm. Też myślałem nad LEDowymi zamiennikami, ale coś było nie tak z dostępnością wtedy. Kupiłem więc jakąś zwykłą oprawę zintegrowaną: https://www.castorama.pl/listwa-led-davoli-tp18-4000-lm-4000-k-ip65/5059340161389_CAPL.prd i to świeci jak wściekłe. Kupiłem 2 sztuki a w końcu zamontowałem tylko jedną bo i tak daje o wiele więcej światła niż dwie świetlówki.
  • Odpowiedz
Na czym to zrobiłeś?


@Skylake: sama lampa to trzy metrowe paski led CCT zamknięte w szerokom profilu i wstawione we frezowane wgłębienie w dębowej kantówce. Ledy dokładnie te:

https://allegro.pl/oferta/multiwhite-tasma-led-premium-5050-1m-cct-biala-11756839317

i te trzy paski to jest optymalna ilość, dwa świeciłyby chyba za słabo, zwłaszcza do dłubania w elektronice.

Sterownik zaś to własny twór, element większej całości, całej nadbiurkowej konsoli, która steruje gniazdkami "serwisowymi", przy okazji mierząc w nich parametry elektryczne i robiąc
Jarek_P - >Na czym to zrobiłeś?

@Skylake: sama lampa to trzy metrowe paski led CCT z...

źródło: 20230612_145554

Pobierz
  • Odpowiedz
Jest sens zmieniać na ledowe zamienniki? Będą świeciły lepiej?


@pesymistyk: pamiętaj, że zarówno zwykłe świetlówki jak i LEDy z czasem tracą jasność. Jak jest za ciemno, to może juz pora na wymianę. Jeśli chodzi o zamienniki LED-owe jarzeniówek to staraj się brać jakieś firmowe typu philips, osram itp. Chińczyki mają w dupie EMC i potem taka LED-ówka zakłóca wszystko do okoła.
  • Odpowiedz