Wpis z mikrobloga

Mam takie elektroniczne pytanie. Chciałbym zastosować przykładowo tranzystor 2N2222 do sterowania obwodem. Załóżmy, że chciałbym zasilić układy, które w sumie potrzebują 800mA. Napięcie bazy dałem 3.3 (sterowanie NodeMCU). Natomiast co z voltage drop? Ile powinna wynosić ta wartość dla 2N2222? Czy ona (voltage drop) zmienia się w zależności od podania napięcia/natężenia?

#nodemcu #elektronika #elektryka #elektronikadiy #mikrokontrolery #arduino #esp #esp8266
MisiekD - Mam takie elektroniczne pytanie. Chciałbym zastosować przykładowo tranzysto...

źródło: 4da9f1486d

Pobierz
  • 17
@MisiekD: pokaż schemat, w którym miejscu chcesz użyć tranzystora? Na pewno nie podawaj bezpośrednio napięcia z mikrokontrolera na bazę tranzystora.
via Android
  • 0
@MickM a no to wiem, tam chcę dać rezystor (przed bazą), którego chcę wyliczyć przy pomocy kalkulatora, ale chcę jakąś ubiwersalną wartość rezystora, bym mógł tam podpiąć elementy od 5mA do 600mA i bym nie musiał za każdym razem wyliczać nowej wartości rezystora bazy
via Android
  • 0
@MickM @zetisdead a więc schemat bardzo podobny do tego poniżej w załączniku.

Napięcie to 3.3V w całym układzie. Zamiast diod LED załóżmy, że podłączam 50 SSR-ów (tak przykładowo, równolegle) (załóżmy, że w sumie pobierają 550mA).
i potrzebuję je włączyć stanem wysokim z NodeMCU. Potrzebuje zatem wyliczyć wartość rezystora bazy tranzystora (fajnie się zrymowało :p).

Schemat wrzucam poglądowo, bo mam przy sobie wyłącznie telefon.
MisiekD - @MickM  @zetisdead a więc schemat bardzo podobny do tego poniżej w załączni...

źródło: temp_file.png730810081603832710

Pobierz
@MisiekD: czyli potrzebujesz wprowadzić tranzystor w nasycenie.
Ube przyjmij 0,7V
Beta przyjmij najgorszy przypadek, powiedzmy 100.
Czyli dla prądu kolektora 600mA prąd bazy to min 6mA
Dajesz zapas razy powiedzmy 3 (trochę mało, o tym dalej)
Czyli prąd bazy 18mA, napięcie to 3,3-0,7=2,6V
R=U/I czyli 144 Om. Dajesz dla zapasu 120 om.

A teraz co jest źle:
Za duży prąd niepotrzebnie obciąża esp8266.
Policz moc strat tranzystora, czy się nie spali
via Android
  • 0
@olelek ajj, niefajno. To w takim razie inaczej, załóżmy, że potrzebuję zasilić coś o natężeniu 200mA - jaki rezystor powinienem przyjąć pod bazę? Chodzi mi o jakiś uniwersalny schemat, gdzie gdy będę coś potrzebował wysterować (od 5mA do np. 200mA) to wybueram dany schemat i steruję. Nie znam się na tranzystorach i trochę to dla mnie czarna magia, ale skoro trochę ich mam to wolałbym je wykorzystać. W przyszłości na pewno przejdę
  • 0
@olelek: Często korzystam z ZCHR, ale nie jestem wróżką i nie wiem co masz na myśli. Nie mam dużej styczności z tranzystorami. Czasami je jedynie potrzebuję.

Co do symulzacja to zaista strona, szukałem bardzo długo podobnej, ale poległem.
W efekcie zasymulowałem taki układ i wszystko działa - zatem co chciałeś przez to powiedzieć?
Link: https://falstad.com/circuit/circuitjs.html?ctz=CQAgjCAMB0l3BWcMBMcUHYMGZIA4UA2ATmIxAUgpABZsKBTAWjDACgAnEFw8YlEMV5h+UZJDYBnbnioiBPPgKpUAZgEMANpIZsAbt1YCUCXizAChYqjSrZo9FVGgI2AF0HDRYGjSUgBCBhCLBRiBGxcShIUPD8YHGwMPBEweB88BEC4EAATBg0AV003NgB3cF8A00MLat4JCqZZf3NLBvLa9oDbTyg2AAdKvzAMYSqrR36AD240YyqWCJ7yPxQ-e2wANTZRvACMbsxAsZBhZ2VoMEIUUdMMNJN1un2YSCQ0+BzUAJVYMCQb3e-QqPhGp3WclOjWGv32YPq-SGinkhl4Jl4UwkQysqKsGJAWLYAHsxIR4rRIKRqG9AQExNg2NhXiAAGJBcDICAsEAAJQYkgAlpI3OoAHYAY10QA