Wpis z mikrobloga

@konfalkon: to zależy. Jak są z tego samego materiału to nie, jak są z innego to tak. W elektryce średnica i przekrój przewodu dla zmyłki nie oznaczają średnicy i przekroju rzeczywistego. Oznaczają, że przewód ma takie same właściwości jak wzorzec z normy o danej średnicy/przekroju.
Oznaczają, że przewód ma takie same właściwości jak wzorzec z normy o danej średnicy/przekroju.


@ZaQ_1: słyszałem już kiedyś tą tezę i usiłowałem znaleźć jej potwierdzenie, nie udało mi się. Dlatego szczerze mówiąc nie bardzo w to wierzę, profesjonalna elektryka to nie rynek muzyczny, gdzie można wciskać nierozumnemu klientowi pięciowatowe głośniczki pisząc na nich "100W PMPO", skłonny byłbym się upierać, że przewód 2,5mm2 ma mieć 2,5mm2 pola przekroju albo jak kto woli
@ZaQ_1: to nie jest jednoznaczna odpowiedź, więcej chyba jest w komentarzach, mam wrażenie, że już pierwsze wyczerpują temat. W skrócie: nie ma normy mówiącej o tolerancji średnicy, a jedynie tolerancji rezystancji. I tu faktycznie producenci mogą lecieć w kulki, że niby damy lepszą miedź, to można zejść ze średnicy. A potem miedź się zmieni z lepszej na zwykłą, nikt i tak nie zauważy różnicy.