Wpis z mikrobloga

Kumpel miał problem z polskimi znakami w SMS, po prostu po wysłaniu ucinało mu w wiadomościach wszystkie ogonki, więc zadzwonił do Play a tam gościu z obsługi powiedział mu, że nie obsługują polskich znaków w telefonach firmy Xiaomi xD

Że słucham, co? Jak to możliwe? Przecież nawet u nich w salonie można kupić telefon Xiaomi.

Ma ktoś może taki telefon w Play i mógłby potwierdzić?

#xiaomi #play #siecikomorkowe #gsm
  • 7
@Nupharizar Poczytałem na ten temat i jednak ten konsultant mógł mieć częściowo rację. Jest tak, że jeśli włożona jest karta SIM danego operatora to część opcji jest ukrywana, ale nie spodziewałem się, że może to też dotyczyć czegoś tak banalnego jak znaki diakrytyczne w SMS-ach. Zwykle ukrywanie niektórych opcji odbywa się na prośbę operatora i ma to (przynajmniej z jego punktu widzenia) jakiś sens. Natomiast tutaj widzę jedyną racjonalną możliwość obecności jakiegoś
@mp107: Nie wiem jak jest teraz ale kiedyś polskie znaki skracały sms-a.

Każda wiadomość SMS mieści maksymalnie 1120 bitów. Standardowo stosowane jest kodowanie 7-bitowe (1 znak = 7 bitów), co daje do dyspozycji 160 znaków na wiadomość SMS. Użycie polskich znaków skraca jej długość, gdyż automatycznie zmieniane jest w nich kodowanie na 16-bitowe (1 znak = 16 bitów), co daje 70 znaków na wiadomość SMS.
@Gieekaa Tak. Użycie znaków diakrytycznych w SMS nadal redukuje liczbę znaków w pojedynczej wiadomości. Ale w dobie nielimitowanych SMS-ów przestaje to być jakkolwiek odczuwalnym problemem.