Wpis z mikrobloga

Mam kilka pytań do Ukriańców i do osób znających się w temacie. Chciałbym poznać ukraińską perspektywę historyczną. Interesuje mnie kilka kwestii:
1. Czy Ruś Kijowska jest uważana, za część dziedzictwa Ukrainy?
2. Jaki jest stosunek do Bizancjum mają ukriańscy historycy i przeciętni Ukraińcy?
3. Jaki jest stosunek do Rzeczpospolity Obojga Narodów. Jest traktowana jako okupant, czy jako integralna część historii Ukrainy?
4. Jaka postać historyczna jest najpopularniejsza na Ukrainie? Chmielnicki, Skoropadski, Olga Kijowska, Bandera czy może Petrula?
#ukraina
  • 10
@rankors Akurat jestem w pokoju z kilkoma osobami z Ukrainy więc pozwoliłem sobie spytać:
1. Nie. nie jest.
2. historyków tu nie ma, reszta nie ma żadnego stosunku, bo mają #!$%@?.
3. nie mają żadnego stosunku do tak odległej przeszłości. mają #!$%@?
4. zależy której Ukrainie. Polacy nie rozumieją tego rozwarstwienia. na zachodzie Ukrainy jest inna mentalność niż na wschodzie. Prym wiodą bandera i Chmielnicki.
Jaki jest stosunek do Rzeczpospolity Obojga Narodów. Jest traktowana jako okupant, czy jako integralna część historii Ukrainy?


@rankors: Nigdy nie pytałem o to żadnego Ukraińca, ale idąc drogą dedukcji, to jak bardzo jarają się niemcami (co trochę przypomina zapatrzenie Polaków we Francję Napoleona) należy raczej zakładać że ich postrzeganie RON jest podobne do tego jak my postrzegamy prusy.
3. Jaki jest stosunek do Rzeczpospolity Obojga Narodów. Jest traktowana jako okupant, czy jako integralna część historii Ukrainy?


@rankors: Sądzę ,że jako zwykły sąsiad, a dla innych nieproszony gość. Rzeź wołyńska była kulminacją, Polacy już wcześniej, nie zawsze byli miło widziani. Mój pradziadek, pochodził z tych terenów, i w latach około 1900 zwiał do Polski z prawie cała rodziną. Mówił po Polsku, a dokumenty miał w języku Ukraińskim.
Polecam książkę:
cacyyy - >3. Jaki jest stosunek do Rzeczpospolity Obojga Narodów. Jest traktowana jak...

źródło: wymazana-granica-sladami-ii-rzeczpospolitej-b-iext121853276

Pobierz
4. Jaka postać historyczna jest najpopularniejsza na Ukrainie? Chmielnicki, Skoropadski, Olga Kijowska, Bandera czy może Petrula?


@rankors: zdecydowanie Taras Szewczenko.
@kiszczak: Od razu widać że te kilka osób siedzi w twojej głowie. Jak niby Ruś Kijowska nie jest uznawana za ukraińskie dziedzictwo? Przecież nawet ich godło wzorowane jest na symbolu Rurykowiczów.