Wpis z mikrobloga

Ile kWp trzeba liczyć na 3 osoby, w domu (jeden bliźniak) 130m2 dach płaski z ustawieniem na południe delikatnie południowy wschód.
Zużycie roczne to tak około 2500kWh, też o podobnym układzie (szeregowiec na rogu) pewnie i tak wzrośnie do 3MWh

Ogrzewanie wody i budynku odpada, (Woda solary, ogrzewanie przez kotłownie osiedlową na pellet)
jedynie zapotrzebowanie, może jakaś klimatyzacja, w planach e-auto.
5kWp? i do tego 11kW magazyn energii?

#fotowoltaika #elektryka #oze
  • 15
@19ludwik91: Jak klima i auto to 10 kW. A co do magazynu, to ciężko temat. Kwestia jakie będą ceny odkupu energii. Magazyny mają małą pojemność, a kosztują bardzo dużo.
  • 0
@skumac Klima raczej jakaś mała, nie mam zamiaru całych dwóch pięter chłodzić, raczej dwa pokoje sypialni i to też raczej w najgorętsze dni. Nie wiem czy zwykła pokojowa nie wystarczy.
@19ludwik91: nie mało. Jak gówniana orientacja względem słońca to nic nie poradzisz.

Brałbym ~4kw. Albo falownik 4kw i paneli np.3kw. Paneli zawsze możesz dołożyć, natomiast falownik jest droższy i musiałbyś sprzedać stary, kupić nowy, strata kasy i nerwów.
  • 0
@kuncfot południe to raczej dobry kierunek? dom jest delikatnie skierowany na południowy wschód dach jest też płaski więc spokojnie można dać panele pod kątem i zorientować na południe.

raczej bym brał wszystko na raz, niż na raty.
@kuncfot: bez problemu można zamontować kolejny falownik przy rozbudowie.

@19ludwik91 tutaj możesz sobie sprawdzić spodziewaną roczną produkcję energii: https://re.jrc.ec.europa.eu/pvg_tools/en/ ,a tutaj możesz policzyć optymalną moc względem rozliczeń https://aktywnyprosument.pl/zaawansowany-kalkulator-net-billing-przewymiarowanie-i-oszczednosci/

Magazyn energii wydaje mi się średnio opłacalną inwestycją zwłaszcza w kontekście samochodu elektrycznego który sam w sobie jest takim magazynem i to dużo większym niż 11kWh.
Jeśli chcesz rzetelnie podejść to tematu PV to zacznij od zapoznania się z różnicą pomiędzy kW i
  • 0
@Bratix generalnie wiem co to kW a co kWh.. Powiedzmy że nawet magisterkę w temacie pisałem (OZE), ale to było już dosyć dawno i zawodowo poszedłem w inną stronę.
Magazyn energii myślałem na to aby "wyplaszczyc" krzywa zapotrzebowania,i móc skonsumować zgromadzona energię- to będzie też nowe osiedle, więc pewnie każdy będzie miał PV wiec dochodzi ryzyko podbijania napięć ( a bufor może trochę to ominie..)
@19ludwik91: Jak dach płaski to tylko usytuowanie paneli wschód-zachód ze względu na dużą autokonsumpcję. Na poludnie będzie większa produkcja, ale taniej sprzedawana energia i mniejsza autokonsupcja. Przy konfiguracji wschód zachód wychodzisz lepiej, bo mniej zapłacisz rachunku w skali roku
@19ludwik91: Falownik możesz dać 5-7kW, a panele np. 5kWp, bo panele zawsze można dołożyć, a różnica cenowa nie jest wielka pomiędzy falownikiem 5kW, a 7kW, falownika już nie rozbudujesz.
Magazyn 10kWh spokojnie starczy, przy zużyciu 3MWh rok.
Kierunek dachu południe lux, nachylenie 38 stopni i będzie elegancko.
Produkcję masz od marca do października, listopad-luty już słabo.

Samochód elektryczny to dość prądożerne urządzenie. Możesz sobie policzyć ile Ci prądu "spali". Takie 2-3MWh