Wpis z mikrobloga

406 + 1 = 407

Tytuł: Statystycznie rzecz biorąc 2. Czyli jak zmierzyć siłę tornada za pomocą gofra
Autor: Janina Bąk
Gatunek: popularnonaukowa
Ocena: ★★★★★
ISBN: 9788383180069
Wydawnictwo: W.A.B.
Liczba stron: 320
Powinienem dać dwie oceny 8/10 za treść i 3/10 za formę.
Ostatni raz miałem taki dysonans w odbiorze książki gdy czytałem poprzednią książkę autorki.

W tytule jest statystyka lecz stanowi ona tylko mniejszą cześć, tyle samo jest przeróżnych ciekawostek ze świata nauki i nie tylko.
Niestety większość treści to unikalny styl pisania autorki który niektórym podejdzie a innym nie. Styl ten opiera się głównie na dygresjach, kulinarno-zoologicznych porównaniach i treściach zwyczajnie nie na temat. Rekord to 6 stron z rzędu na początku rozdziału "Czy wszyscy musimy...". Już w poprzedniej książce było to zbyt nachalne ale teraz autorka pofolgowała sobie jeszcze bardziej. Mnie to zmęczyło, jak wysłuchiwanie żartów pijanego wujka na imprezie. Żeby ten humor było chociaż śmieszny, niestety jest to poziom gorących na mirko w czasie wakacji (nieogarnięci studenci, 2137, pizza hawajska, dziwnie że nigdzie nie wspomniano passata). Jakby tego było mało to mamy wiele wtrąceń o życiu prywatnym autorki które nic nie wnoszą ale podobno to się sprzedaje. Szacuje, że co najmniej 40% książki to wypełniacze nie związane z tematem.

Wracając do tematu: przedstawione fakty i zjawiska są ciekawe i dobrze opisane. Bardzo zaciekawił mnie ostatni rozdział bo opisywał wiele faktów których nie znałem, choć ze statystyką nie miał on nic wspólnego. No i w tym rozdziale było najmniej lania wody. Na pochwałę zasługuje solidna bibliografia na ponad 30 stron.

Wpis dodany za pomocą tego skryptu

#bookmeter #popularnonaukowabookmeter
BBxx - 406 + 1 = 407

Tytuł: Statystycznie rzecz biorąc 2. Czyli jak zmierzyć siłę to...

źródło: 1059823-352x500

Pobierz
  • 1
  • Odpowiedz
Ja nie dałem rady zmęczyć tej książki. Czułem się jakbym czytał standup przelany na papier.
  • Odpowiedz