Wpis z mikrobloga

Krótka piłka- jak nie zdążyłem z prosumentem to warto teraz instalować fotowoltaikę?

Mam dom ok. 300 m2, rachunki za prąd w okolicach 1000 zł za 2 miesiące, czyli ok. 6000 zł rocznie. Mam dużo klimatyzatorów, które czasami włączam w największe upały oraz grzeją w okresach przejściowych, ale ogrzewanie podłogowe jest na piec gazowy. Dom jest inteligentny, auto mam diesla i nie zamierzam kupować w najbliższych latach ani elektryka ani hybrydy plug in. Mam w sumie pompę ciepła, ale tylko do basenu ogrodowego.

PS. Jakoś mnie nie korciło wydawać 40-50 tys. żeby ewentualnie w skali 10-20 lat wyjść na 0 czy na plus, bo zawsze miałem cykora, że wprowadzą jakąś ustawę/zmienią przepisy i cały plan pójdzie w .....

#fotowoltaika
  • 5
  • Odpowiedz
@g4rris: cykora to możesz mieć teraz bo niewiadomo jaka będzie cena odkupu prądu , czy lepiej ws-zach, czy na południe, czy inwerter pod magazyn energii? Itp. Tyle pytań bez odpowiedzi. Trzeba było założyć na początek nawet jeden panel na zasadach prosumenta.
  • Odpowiedz
@g4rris: 6000 zł to około 7000 kWh licząc po 0,85 zł/kwh, 8300 kWh licząc po 0,72 zł/kwh. Instalacja 10 kWp kosztuje juz około 35 brutto, 6000 zł dotacji z Mojego Prądu, 3500 zł odpiszesz od podatku. 1/3 energii zużyjesz na bieżąco, zaoszczędzisz jakieś 3000 zł. Resztę sprzedasz za jakieś 0,5-0,6 zł/kWh czyli za 3350 zł. Czyli zwrot za 4 lata. Licząc ceny prądu po podwyżce - czyli wzrost ceny energii do
  • Odpowiedz
@g4rris: Opłaca się, opłaca. Tymbardziej, że PV staniało od początku roku znaczenie i cenowo wychodzi jeszcze lepiej. Jakbyś miało ochotę to na PW ci więcej opowiem, ewentualnie wycenie jak to wygląda.
  • Odpowiedz
  • 0
@murberec: @magawek:

1) A czym się różnił prosument, że wszyscy gonili rok temu chyba do kwietnia? O ile były lepsze warunki niż teraz?

2) Czy ceny fotowoltaiki spadają, może warto poczekać na jakiś totalnie martwy okres?

3) Czy panele na dachu są w miarę bezobsługowe? W sensie muszę cały czas pilnować ile energii wytwarzają, ile sprzedaję, ile mam nadwyżki itp.- czy to się robi automatycznie?

4) Rozumiem, że zwrot mogę
  • Odpowiedz
1. Prosement - Energia oddana do sieci, odbierane 80% oddanej + opłaty stałe.
Net Billing - Energia sprzedana do sieci, odbierana z opłatą dystrybucji z własnej kieszeni + opłaty stałe

2. Dużo instalatorów przerzuciło się na pompy albo zwinęło się z rynku. Martwy okres to grudzień/styczeń.

3. 2 tygodnie oglądasz aplikację codziennie, później się nudzi. Rozliczanie energii jest po stronie zakładu energetycznego. Możesz pilnować jedynie czy produkuje i jak produkcja jest duża
  • Odpowiedz