Wpis z mikrobloga

Puszka w pokoju w bloku z lat 70/80.
Czemu nie ma tu przewodu uziemiającego?
I rozumiem że przeowdy idą:
Dół - włącznik
Góra - lampa
Lewo - zasilanie +mostek na kontak???
Prawo - gniazdko /kontakt????

Tylko martwi mnie brak uziemienia, możliwe że przez to monitor w stand by wytwarza mi takie dziwne dźwięki??
Pytanie bonus: jeżeli mam cos na chacie źle podłączone (że robi jakieś przepięcie) -
np. Halogen w łazience czy tam jakieś gniazdko lub przewód naruszony w ścianie może mi to zawyżać rachunki za prąd?
#elektryka #elektronika #remontujzwykopem
pu100stan - Puszka w pokoju w bloku z lat 70/80. 
Czemu nie ma tu przewodu uziemiając...

źródło: IMG_20230514_083109

Pobierz
  • 7
  • Odpowiedz
Czemu nie ma tu przewodu uziemiającego?


@pu100stan: bo w tamtych czasach stosowalo sie instalacje dwuprzewodowa i "zerowanie" (czyli bolec w gniazdku mostkowalo sie z przewodem N)

Reszty nie rozumiem co to gora, dol lewo czy prawo :P
  • Odpowiedz
Puszka w pokoju w bloku z lat 70/80.

Czemu nie ma tu przewodu uziemiającego?


@pu100stan: ponieważ to blok z lat 70/80.

Tylko martwi mnie brak uziemienia, możliwe że przez to monitor w stand by wytwarza mi takie dziwne dźwięki??


@pu100stan: tak. Chyba, że to CRT - wtedy jest to normalne. Ewentualnie wyruchany LCD.

jeżeli mam cos na chacie źle podłączone (że robi jakieś przepięcie) -

np. Halogen w łazience czy
  • Odpowiedz
Czemu nie ma tu przewodu uziemiającego?

W starym budownictwie to częste

Tylko martwi mnie brak uziemienia, możliwe że przez to monitor w stand by wytwarza mi takie dziwne dźwięki?

Nie, to raczej nie ma żadnego związku, wtyczka do monitora zazwyczaj nie ma nawet miejsca na uziemienie

może mi to zawyżać rachunki za prąd?

Jeśli się somsiad nie podłączył do kabla to nie
  • Odpowiedz
  • 0
@gorzki99: @GeDox zaomnialem dorzucić zdjęcia ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@GeDox w sensie jak halogen się nie świeci, a jak odpalam włącznik i 1z3 halogenów świeci przerwami lub jest jakby wygaszony, dodatkowo gniazdka są zmostkowane tak po chmsku, że kable nawet nie idą w ścianie czy listwie tylko normalnie po panelach i chyba z jednego kontaktu idzie mostek na 9 używanych gniazdek w 2pomieszczemiaxh
  • Odpowiedz
a jak sprawdzić czy ktoś mi prąd kradnie? Wyłączyć esy w mieszkaniu i obserwować licznik na klatce?

Wyłączyć wszystkie światła, wyciągnąć wszystkie wtyczki z gniazdek (nawet urządzeń wyłączonych i przedłużaczy) i z latarką popatrzeć na licznik
  • Odpowiedz