Wpis z mikrobloga

Cześć, jestem zielony w technologii #inteligentnydom Kupiłem odkurzacz #dreame ze stacją z zasobnikami na wodę i kurz. Sterowany jest z aplikacji #mihome która udostępnia m.in poziom naładowania baterii. Nie chce by ładował się powyżej 75-80% dlatego chciałbym by gdy osiągnie poziom powyżej 75% naładowania, żeby było odcinane zasilanie z wtyczki. Jak to najprościej i najtaniej zrobić. Następnie żeby w ogóle mógł wykonać zaplanowane sprzątanie kolejnego dnia o 12:30, przywracałbym zasilanie np. minutę przed i cykl się zamyka
#elektronika #smarthome #diy #zigbee #homeassistant #roborock
  • 24
  • Odpowiedz
Nie chce by ładował się powyżej 75-80%


@michoopro: dlaczego? Dałeś się nabrać na urbanlegendę, według której ładowanie do 100% skraca żywotność baterii?
  • Odpowiedz
@fff112: bo mędrcy w Internecie napisali, że akumulator ma najdłuższą żywotność gdy utrzymuje się jego naładowanie na poziomie 80%, wtedy zamiast po 60 miesiącach wyrzuci go po 61 ()
  • Odpowiedz
  • 3
@fff112: z tego samego powodu, że we flagowcach Samsunga tez 100% to nie 100% a mimo to wprowadzili możliwość blokowania do 85%, w elektrycznym Nissanie Leaf z 2014 którym jeżdżę i który ma 170 tys km, którego 100% to nie 100% a 0% to daleko od 0% również zaleca się jazdę w przedziale 20%-80% i jest możliwa blokada ładowania do 80%.
A przede wszystkim z tego powodu, że żywotność akumulatorów litowo-jonowych
  • Odpowiedz
  • 1
@dktr: Na razie ręcznie wyjąłem wtyczkę wczoraj po naładowaniu do 76%, przed chwilą włączyłem i ma 76%.
@Jarek_P Urban legend? Powiedz to mojemu elektrykowi który zaraz skończy 9 lat czyli 108 miesięcy a bateria ma się bardzo dobrze utraciła 14% żywotności. Powiedz to Danielowi Grzybowi, który przez prawie 7 lat swoją Teslą zrobił 430 tys. km i bateria straciła tylko 18% https://youtu.be/Gfj71aEYZPI?t=538 mimo że na początku nie wiedział że wielu rzeczy
  • Odpowiedz
  • 0
@dktr: skąd w ogóle pomysł dlaczego odpięte od prądu urządzenie, które jest w trybie czuwania miałoby się rozładować po 3h skoro w międzyczasie nie odkurzało?
  • Odpowiedz
@michoopro: Nie jest w trybie czuwania, tam działa pełnoprawny linux na którego w każdej chwili można się zalogować, cały czas jest utrzymywane połączenie wifi, cały czas działają czujniki zbliżeniowe od spodu, sam sprawdź.
  • Odpowiedz
  • 0
@dktr: Czyli niezbędne minimum i wyjąłem wtyczkę przy około 60-70% i po 18h miał jeszcze 36%, dzięki Tobie będę miał na uwadze, że cały czas pobiera energię, mimo to chciałbym odcinać go od napięcia gdy osiągnie poziom powyżej 80%. Da się to zrobić? Pytanie numer 2. czy można sam odkurzacz zmusić do wyłączenia a włączyłby się dopiero jakby "poczuł" zasilanie ze stacji ładowania?
  • Odpowiedz
@michoopro: To jest głupie co chcesz zrobić. Lepiej szukaj info jak zrootować ten konkretny sprzęt i sobie sam ustawisz w konfiguracji o ile siedzi tam coś bardziej inteligentnego niż prosty BMS.
  • Odpowiedz
@kilo-bravo: a czy skraca na tyle, by w skali przewidywanego czasu życia urządzenia typu odkurzacz pierdzielenie się z pilnowaniem ładowania do 85% było sensowne i opłacalne?
  • Odpowiedz
@michoopro: imo nie ma to sensu ale jeśli na prawdę chcesz to zrobić to poszukaj jak zrobić automatyzację w mihome i dokup inteligentne gniazdko. Jeśli poziom baterii > 85% to wyłącz gniazdko. W home assistant na pewno da się to zrobić, czy w mihome to nie wiem
  • Odpowiedz
@michoopro: po #!$%@? się takimi rzeczami przejmujesz? Bateria skróci żywotność, to sobie kupisz nową. A już najpewniej będziesz chciał nowy odkurzacz bo ten będzie zjechany i słabo ciągnął ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
  • 1
@azmar: warto bo jeśli po 3 latach zaśpiewają mi 1000 zł za wymianę akumulatorka 5000mAh w odkurzaczu za który dałem 4600 zl to tak słabo wolałbym żeby to było po 9 jak już coś sensowniejszego czyli mechanicznego ulegnie zużyciu.
  • Odpowiedz
  • 0
@dobre_ziajty: kosztował 4600 zł wolałbym żeby pochodził trochę dłużej. Poza tym to byłby dla mnie wstęp jakikolwiek Home assistant i bawienie się z pseudo inteligentnymi rzeczami, typu wyłączane gniazdka itp. A jakby mi się udało tutaj to mógłbym pomyśleć też o ładowanie tabletów i innych telefonów które nie mają blokady procentu ładowania. Najgorzej zacząć i dlatego liczyłem na waszą pomoc. #homeassistant bo na pewno jest tutaj wielu pasjonatów tematyki. Gdzieś kiedyś
  • Odpowiedz
@michoopro: Na 99% są integracje Dreame do home assistant (np. https://github.com/Tasshack/dreame-vacuum ) gdzie możesz odczytać stan baterii oraz czy jest w stacji. Do tego jakieś gniazdo i proste automatyzacje - jeśli w stacji I bateria > 80% wyłącz gniazdo, jeśli odkurzacz pracuje lub bateria < 40% włącz gniazdo. Pytanie tylko czy ciągłe rozładowywanie i ładowanie nie wykończy baterii szybciej niż zdanie się na logikę w sterowniku baterii.

Druga kwestia:
W moim
  • Odpowiedz