Wpis z mikrobloga

Mam takie pytanie do wyceny opcji. Sprzedałem wczoraj puta na etf SCHD na 71 usd na 19 maja, bo chcę wykorzystać opcję, żeby kupić amerykańskiego etfa, bo nie można kupić jako eu. Cena etfa była koło 70.2/70.36 w momencie kupna i dostałem 0.95 groszy premii. Czyli 95 usd.
Dzisiaj etf ten jest tańszy niż dzisiaj tj. kosztuje 70usd, a opcje na sprzedaż tego samego puta są niżej. Czemu tak? Nie powinno to działać, że premia powinna być większa, bo możliwość kupna dla sprzedającego etfa za 71usd jest mniej atrakcyjna niż jak etf był trochę wyżej?
#gielda #opcje
Mysciak - Mam takie pytanie do wyceny opcji. Sprzedałem wczoraj puta na etf SCHD na 7...

źródło: Screenshot_1445

Pobierz
  • 4
  • Odpowiedz
@Mysciak Teoretycznie masz rację, ale pamiętaj że na cenę opcji ma wpływ również czas do wygaśnięcia opcji, bo im opcja bliżej daty wygaśnięcia, tym jest tańsza, jak i IV, które mogło zmaleć
  • Odpowiedz
@Mysciak: jeżeli istniałoby tylko intristic value (wartość wewnętrzna opcji, określana jako strike - actual price ) to miałbyś rację. Ale cena opcji składa się z 2 zmiennych. Pierwsza to wcześniej wymieniona przeze mnie, druga to IV (oczekiwana zmienność). W tym przypadku jeszcze dochodzi kwestia volumenu, bo z tego co widzę ta którą zaznaczyłeś ma małą płynność. Może swoim zleceniem przesunąłeś rynek, przez co wczoraj odkleiłeś cenę od wyceny BSM, a dzis
  • Odpowiedz
@Mysciak: opcje spolek europejskich sa bardzo malo plynne i szczerze mowiac to tutaj dopatrywalbym sie przyczyny.
Oprocz tego tak jak koledzy wyzej juz napisali - cena opcji zalezy od kilku czynnikow:
- cena aktywa na ktorym jest oparta opcja
- time value
- iv czyli aktualna zmiennosc na aktywie (to potrafi sie skokowo zmienic np. po earnings)

Jezeli sprzedales opcje z krotkim czasem zapadania to po prostu zysk z timevalue (theta)
  • Odpowiedz