Wpis z mikrobloga

Kulczyk Foundation powołała do życia fundusz "Cześć Dziewczyny", mający wspierać kobiety z Ukrainy. Warto zapoznać się z działalnością funduszu. Można pozazdrościć kobietom samoorganizacji i braku jakichkolwiek oporów przed organizowaniem rzeczy wyłącznie dla kobiet i dziewcząt.

Cześć Dziewczyny!
Привіт дівчата!

Witajcie w Polsce. Dobrze, że jesteście. Całe i zdrowe. To jest najważniejsze.

Wiemy, że Wasi chłopcy, ojcowie, synowie i przyjaciele zostali w Ukrainie. I że jest to dla Was bardzo trudne. Strach, rozpacz, zagubienie, smutek, tęsknota. I tak każdego dnia. Ale też nadzieja, wbrew wszystkiemu i wszystkim.

Nie rozumiemy tego, co się dzieje. Nawet nie wiemy, jak zareagować. Wiemy jednak, co czujemy i co możemy zrobić. Chcemy spróbować stworzyć dla Was drugi Dom. Dom, w którym przeczekacie ten okropny czas i w którym zostaniecie. Tak długo, jak będziecie tego chciały.

Wiemy, że musicie sobie to jeszcze wszystko poukładać. Mieszkanie, pracę, opiekę nad dziećmi... Ale nie martwcie się. Pomożemy Wam. Jesteśmy tu dla Was.

Nie jesteście same. I nigdy same nie będziecie. Możecie na nas liczyć.

Prawie 1000 osób wzięło udział w warsztatach, które organizujemy w Centrum Pomocy Kobietom z Ukrainy „Cześć Dziewczyny!”. Powołane przez nas Centrum działa przy ulicy Ogrodowej 3 w Warszawie.

Większość spotkań prowadzą uchodźczynie. Na miejscu utworzono także specjalny kącik dla najmłodszych. Zapraszamy na bezpłatne zajęcia kobiety i dzieci z Ukrainy.

Do tej pory w Centrum „Cześć Dziewczyny!” odbyły się:

Spotkania z psychologiem dla kobiet

Warsztaty kulinarne dla kobiet i dzieci

Lektoraty języka polskiego dla kobiet (2 grupy, poziom A1)

Warsztat wspierający kompetencje na rynku pracy dla kobiet

Warsztaty artystyczne dla kobiet i dla dzieci (malarskie, kolaż, haft)

Spotkania integracyjne, informacyjne (kwestie formalno – prawne) oraz pomocowe (z psychologiem oraz arteterapia) dla nowoprzybyłych kobiet z Ukrainy

https://czescdziewczyny.pl/pl

#pieklomezczyzn #ukraina #dyskryminacjamezczyzn
  • 13
Kulczyk Foundation powołała do życia fundusz "Cześć Dziewczyny", mający wspierać kobiety z Ukrainy. Warto zapoznać się z działalnością funduszu. Można pozazdrościć kobietom samoorganizacji i braku jakichkolwiek oporów przed organizowaniem rzeczy wyłącznie dla kobiet i dziewcząt.


@motilal: Majacy wspierac kobiety z ukrainy...
A jak ma wspierac mezczyzn z ukrainy jak oni formalnie i zgodnie z prawem nie maja prawa z ukrainy wyjechac?
Część ma prawo. Np. chłopcy do 18 roku życia, mężczyźni po 60 roku życia, mężczyźni z orzeczeniem o niepełnosprawności i z kategorią niezdolności do służby wojskowej.


@motilal: Jasne i pewno jakas tam czesc ich jest (do 18 r.z. to raczej przyjmijmy ze to nie do konca sie spina z definicja)

Zeby byla jasnosc. Jakbys tak poczytal moje wypowiedzi to bys sie dokopal do tego ze ze jade po tym alym feminizmie,
@motilal: Nieistotne. Meritum pozostaje to samo. Czyli ze dla matek i dzieci, czyli ze prowadza uchodzczyni (dzisas co za wyraz :P) itp.

ALe to Ty umiesciles czyli to Ty masz z tym problem. Jak wspomialem pomimo mojego takiego a nie innego podejscia do przywilejow kobiet ja aurat tutaj problemu nie widze.
@gorzki99: Skoro mężczyźni stanowią mniejszość wśród uchodźców i w dodatku muszą mierzyć się z barierami prawnymi, ostracyzmem, a nawet fizycznym utrudnianiem przejścia do Polski (słynne wyłapywanie mężczyzn na zielonej granicy) to tym bardziej powinni uzyskiwać wsparcie ze strony fundacji i NGOsów, gdyż są bardziej straumatyzowani i trudniej jest się im odnaleźć w kraju, gdzie w dodatku wszyscy wysyłają ich z powrotem na front.
@motilal: :) Ci mezczyzni ktorzy zgodnie z prawem maj zezwolenie na przekroczenie granicy nie sa w zaden sposob szykanowani.

Jak sobie to wyobrazasz? Na takie szkolenie zaprosimy mezczyzn ktorzy nielegalnie przyjechali? :DDD
Cos mi sie tu nie do konca spina :) Dosc latwo bedzie takiego namierzyc :)
Ci mężczyźni przyjeżdżają do Polski nielegalnie wyłącznie z perspektywy prawa ukraińskiego - u nas są w pełni legalnie.


@motilal: OK nie wiem jak wygladaja procedury. IMHO powinny wygladac tak jak piszesz - UA zabrania wyjazdu ale PL nie zabrania przyjazdu. I poki co ok.

I teraz nie wiemy co dalej. Czy UA nie ma sluzb ktore to sprawdzaja? Mowiac krotko i brzydko "sygnalistow"? Ja tego nie wiem.

Jakbym ja spierdzielil to
Wiemy, że Wasi chłopcy, ojcowie, synowie i przyjaciele zostali w Ukrainie. I że jest to dla Was bardzo trudne. Strach, rozpacz, zagubienie, smutek, tęsknota. I tak każdego dnia. Ale też nadzieja, wbrew wszystkiemu i wszystkim.


XD