Wpis z mikrobloga

Mieszkam w Finlandii i mam problem z przekaźnikiem Aqara T1, model bez neutralnego. Podłączyłem go za manualnym włącznikiem w puszce w ścianie, który włącza i wyłącza dwie jarzeniówki w kuchni. W sumie w kuchni są dwie takie same lampy (jedna widoczna na fotce poniżej) i obie są sterowane jednym przełącznikiem ściennym.

Jak widać na fotce, są tam również dwa kontakty do których podłączam, w zależności od tego co gotuję, mixer ręczny (max 550w) lub grill elektryczny (max 2000w). Ogólnie pisząc, moc zarówno podłączonych urządzeń oraz światła nigdy nie przekracza 2500w (czyli maksymalnej mocy jakiej Aqara T1 jest w stanie na siebie przyjąć). Przełącznik ścienny nie steruje dopływem prądu do gniazd, w gniazdkach prąd jest cały czas bez względu na to czy światło jest włączone czy wyłączone.

Taki przekaźnik Aqara T1 działa w tym miejscu przez jeden miesiąc. Po rozebraniu przekaźnika nie widać śladów spalenia, przeciążenia itp. Pierwszym objawem śmierci przekaźnika jest to że światło na jednej jarzeniówce zaczyna lekko się świecić bez względu na to czy manualny przełącznik ścienny jest włączony czy wyłączony. Drugi objaw to przejście Aqara T1 w tryb offline, plus minus godzinę później.
Odcięcie prądu od przekaźnika na kilka minut i ponowne włączenie nie pomaga. Objaw tego że przekaźnik się psuje nie następuje po jakimś większym użyciu prądu, dwa razy pod rząd zdarzyło mi się to wtedy kiedy kuchnia nie była praktycznie używana i było włączone tylko światło przez jakiś czas. Po prostu gaszę światło i po jakimś czasie zauważam że jarzeniówka lekko świeci i przekaźnik nie reaguje.

Zdarzyło mi się już tak drugi raz. Za pierwszym razem po prostu wymieniłem przekaźnik, ale po wymianie na nowy nacieszyłem się nim po raz kolejny jedynie miesiąc i znowu przestał działać, padł i zachowywał się w ten sam sposób co pierwszy. Ogólnie pisząc w domu mam kilka podłączonych przekaźników oraz przełączników ściennych od Aqara, i ten przełącznik w kuchni jest jedynym który sprawia mi problemy bo wszędzie indziej wszystko działa ok.

Proszę o sugestie co robić oraz co sprawdzić.

#aqara #elektronika #elektryka #smarthome
misiek735 - Mieszkam w Finlandii i mam problem z przekaźnikiem Aqara T1, model bez ne...

źródło: temp_file.png1463941113336250713

Pobierz
  • 6
  • 1
@darek-jg przekaźnik jest bardzo daleko od kuchni, to zdjęcie co wysłałem to tylko podglądowe żeby było widać bebechy od lampy.

Przekaźnik jest w puszce za włącznikiem ściennym który nawet nie jest od strony kuchni więc nie ma tam wilgoci. Poza tym wilgoć w Finlandii... Tutaj nadal jest zima i ledo 20% wilgotności xD
Za pierwszym razem po prostu wymieniłem przekaźnik, ale po wymianie na nowy nacieszyłem się nim po raz kolejny jedynie miesiąc i znowu przestał działać,


@misiek735: problemem jest bardzo wysoki prąd startowy jarzeniówek, jeszcze chyba z starodawnym driverem na cewce. Jak ktoś wyżej pisał, dokupić zamiennik ledowy i wg jego instrukcji przerobić lampę wypieprzając stare bebechy.
  • 0
@wypokowy_expert dziękuję za info. Czyli rozumiem że ten #!$%@? widoczny na zdjęciu jest głównym podejrzanym?
Czy mógłbyś mi napisać jakoś jak tego typu "zamiennik ledowy" do przeróbki się nazywa? Po prostu nie wiem co wpisać w Google aby mi wyskoczył jakiś zestaw do samodzielnej przeróbki. Ja to mogę samemu zrobić bo nie jest to jakoś nie wiadomo jak skomplikowane tylko muszę wiedzieć jak to nazwać.
misiek735 - @wypokowy_expert dziękuję za info. Czyli rozumiem że ten #!$%@? widoczny ...

źródło: temp_file.png3168082160402729144

Pobierz