Wpis z mikrobloga

@strikingsurface: Kolego, wyceny jakiegokolwiek studia projektowego są zasadniczo z dupy. Zanim ty zaczniesz się budować to minie pół roku od kupna projektu, ceny pójdą w jedną, albo w drugą stronę, ale pewnie w górę. Do deweloperskiego zleconym licz 5500 zł/m2, załóż +20% bufor w razie czego i jeśli cię stać na takie coś to buduj. Wykończeniówka to już ile chcesz tyle wydasz, ale nie mniej niż 1300 zł/m2.
@strikingsurface ja robiłem. SSZ zgadzał się mniej więcej z moim kosztorysem w momencie zakupu projektu. Potem się to mocno rozjechało, ale zawsze miałem łeb do interesów, więc budowę zacząłem w drugiej połowie 2021. Obecny koszt wykończonego domu rozjeżdża się z i formacja Archona o 400 tys., przy czym wszystkie instalacje i prace wykończeniowe prócz tynków o posadzki wykonywałem sam.

Właściwie to kwota podana przez @ProgramistaNaBudowie dość dobrze odzwierciedla koszt postawienia domu wg
@kubapolice: @ProgramistaNaBudowie widzę, że koledzy doświadczenie mają. Jak jest z Vatem przy robieniu systemem gospodarczym? Istnieje jakaś możliwość odliczenia różnicy miedzy Vatem sklepowym a Vatem na budownictwo mieszkaniowe? SSZ to robić bym się nie podejmował, ale dużą część wykończenia jestem w stanie sam wykonać, a różnica VATu przy budowie dużego domu jest znaczna.