Wpis z mikrobloga

Cześć,
Zastanawiam się nad rozpoczęciem swojej przygody ze #smarthome od sterowania oświetleniem. Powiedzcie mi proszę, czy przy zakupie żarówek, muszę również wymieniać włączniki? Czy jeśli włącznik jest wyłączony co mogę sterować oświetleniem (włączyć z aplikacji)? Trochę to się kłóci z moją wiedzą o elektryce (do uziemienia też nie może schodzić, bo wywali bezpiecznik różnicowo-prądowy. Jak to działa? Jeśli nie ma alternatywy, tzn. muszę wybrać albo używanie włącznika albo aplikacji to jest ch...nia straszna.
Możecie podrzucić jakiś filmik na YT jak to technicznie działa?
  • 11
@Hajo86:
1. Jak włącznik jest wyłączony to nie możesz sterować żarówką bo ona nie ma zasilenia wtedy
2. Ogólnie to standardowo albo używasz włącznika albo aplikacji oczywiście możesz mieć włącznik sterowalny i wtedy to w zasadzie nim aplikacją sterujesz, a ze sterowania żarówką zostaje ci jej kolor/moc

Ogólnie założenie jest takie, że smart żarówki są zawsze włączone i są gaszone aplikacją.
@Hajo86: ja mam żarówki z ikei, sterowane ich przełącznikiem bezprzewodowym, połączone to jest home assistantem. Włącznik fizyczny światła ciągle włączony.
@lobo: @FLAC @musztym
Dziękuję Wam za odpowiedzi.
Czyli jeśli dobrze rozumiem to takie cóś jak niżej pozwala na włączanie/wyłączanie oświetlenia bez wymiany żarówki (czyli świeci/nie świeci), ale bez wymiany włączników.
https://allegro.pl/oferta/mini-wlacznik-swiatla-wifi-dopuszkowy-smart-tuya-12269895720?bi_s=ads&bi_m=listing:desktop:query&bi_c=NmU5ODZjMmQtYWZhNy00NTEzLTkwNmYtNTcwMmUyZjk1MjkwAA&bi_t=ape&referrer=proxy&emission_unit_id=88a10fca-66e1-489b-a938-64f8bddfb3f3

Z kolei to, ma podobne właściwości, ale jest już samo w sobie włącznikiem.
https://allegro.pl/oferta/gosund-wlacznik-swiatla-2-kanalowy-sw9-wifi-tuya-12309043880?bi_s=ads&bi_m=listing:desktop:query&bi_c=MWI4ZGY2MjYtZTE1MS00NmZiLTg4ZjAtMzIwNGRlMzM3YTM3AA&bi_t=ape&referrer=proxy&emission_unit_id=779381e6-504b-4748-b157-45d6dbcd5e8a

Do tego najlepiej byłoby kupić żarówki WiFi, żeby sterować barwą oświetlenia, ale rozumiem, że można je również włączyć/wyłączyć zarówno włącznikiem jak i aplikacją?

Z czego wynikają
ale rozumiem, że można je również włączyć/wyłączyć zarówno włącznikiem jak i aplikacją?


@Hajo86: tak, żarówka jest "wyłączona" (nie świeci) ale jej mikroprocesor ciągle działa, bo musi jakoś odbierać sygnały. Ale pobiera znikome ilości prądu.
Z czego wynikają moje rozterki? A no z tego, że mam w domu dzieciaki, więc nie zmuszę 5-latka, żeby włączał sobie światło aplikacją. Zwyczajny włącznik na ścianie musi działać.


@Hajo86: ten problem załatwisz zwykłym guziczkiem bezprzewodowym, który ma taką zaletę że jest dosyć tani (20-30 złotych) i możesz mieć kilka w różnym miejscu które robią to samo. Czyli guzik przy łóżku i przy drzwiach który steruje tą samą żarówką.
@Hajo86: Ja to rozwiązałem w ten sposób że w puszkach przewody mam spięte na stałe - inteligentne żarówki ciągle zasilane, a że mam starą instalację bez N to w miejsce starych włączników dałem bezprzewodowe przyciski - (głównie https://www.houseiq.pl/pl/p/Pilot-scen-4-kanaly-12-prog.-Seria-KT-ZigBee-TUYA/1232 ). W ten sposób żarówkami steruję zarówno z aplikacji (w moim przypadku home-assistant) jak i przyciskami (które mówią home-assistant co ma zrobić) co pozwala mi robić różne sceny/automatyzacje, włączać jednym przyciskiem wiele różnych
@Hajo86: Nie do końca to pierwsze co podałeś bez wymiany przycisku w zasadzie będzie działać tylko jak przycisk jest wciśnięty wtedy można tym urządzeniem włączać/wyłączać zdalnie.

Ogólnie jeżeli chcesz włączać/wyłączać i przyciskiem i aplikacją to robi się
1. Włącznik bezprzewodowy, przycisk nie jest fizycznie podpięty do światła ani tego kontrolera możesz o nim myśleć jak o pilocie do telewizora. Za pomocą przycisku wysyła się sygnał do systemu który przełącza na tym
no z tego, że mam w domu dzieciaki, więc nie zmuszę 5-latka, żeby włączał sobie światło aplikacją


@Hajo86: sam też nie będziesz używał aplikacji do przełączania bo to strasznie niepraktyczne. Wlacznik tradycyjny musi byc plus aplikacja do zautomatyzowania działania i sterowania. Zanim cokolwiek kupisz pomyśl co jeszcze będziesz chciał i sprawdz co dany system oferuje, żeby nie mieć 20 różnych aplikacji.
@FLAC @lobo @musztym @Diabl0 Wielkie dzięki, chyba właśnie o taki guzik mi chodziło. Zasilanie stale podane na żarówkę, a w puszce guzik do sterowania.
Wymiana samych włączników, to nie jest jakiś wielki problem. Zwyczajnie nie miałem wyobrażenia o włączniku bezprzewodowym (który steruje światłem radiowo).
Patrzę właśnie na standard Zigbee. Na ten moment starowanie oświetleniem (w domu i przed nim), pomiar temperatury na strychu, w garażu, na parterze i piętrze. Za jakiś rok