Wpis z mikrobloga

296 + 1 = 297

Tytuł: Zatopić III Rzeszę
Autor: Łukasz Sojka
Gatunek: historia
Ocena: 8/10
ISBN: 9788324079445
Wydawnictwo: Znak Horyzont
Liczba stron: 704
Dla mojego pokolenia zapora Eder kojarzy się tylko z misją w Call of Duty, jednak była ona tylko częścią jednego z najbardziej spektakularnych nalotów II wojny światowej. Książka opowiada o losach Operacji Chastise, którym to kryptonimem nazwano akcję zbombardowania zapór wodnych na rzekach w Zagłębiu Ruhry przez RAF w nocy z 16 na 17 maja 1943 roku. Dla autora jednak całe przedsięwzięcie to tylko pretekst, żeby stworzyć epicką, bo ponad 800 - stronnicową opowieść. Najprościej byłoby napisać, że to opowieść o ludziach, zwłaszcza tych z 617. Dywizjonu Bombowego do których później przylgnął przydomek "Dambusters", czyli "Niszczyciele Tam" i wydarzeniach, które rozegrały się tamtej majowej nocy, ale to też historia inżynierów, konstruktorów, naukowców, którzy przyczynili się do rozwoju lotnictwa czy uzbrojenia w szerszym kontekście. Autor przedstawia jak wyglądały początki bombardowań podczas pierwszej wojny światowej, rozwój myśli technicznej oraz doktryn dotyczących użycia bombowców. Bliżej wydarzeń dziejących się podczas Operacji Chastise omówiony został rozwój brytyjskich samolotów bombowych, koncepcje związane z wyborem dla nich celów, a później także badania i próby stworzenia materiału wybuchowego, który doprowadzi do niszczenia zapór wodnych. Nie jestem może wielkim fanem powieściowego stylu w książkach historycznych, momentami irytowało mnie skakanie po chronologii wydarzeń, ale trzeba oddać autorowi, że sam opis nalotu na tamy jest doskonały i niezwykle dogłębny, bo poza działaniami lotników, autor oddaje też głos niemieckim cywilom, którzy musieli się zmagać z powodzią (tutaj może mały minus, że przewija się sporo postaci, także robotników przymusowych, których los do końca nie został wyjaśniony, można się tylko domyślać, co się z nimi stało). Znakomicie, że autor pociągnął także ten wątek dalej i poza stratami materialnymi, które wyrządził nalot, pokazał jak wyglądają teraz zapory, angielskie wycieczki i stosunek niemieckich mieszkańców do tamtych wydarzeń. Solidnie autor też odniósł się do kwestii, która często mnie nurtuje, a bywa pomijana przez autorów, czyli o wpływie omawianych wydarzeń na popkulturę. Sojka przedstawia kulisy tworzenia filmu "Nocny nalot" z 1955 roku, wpływu jaki wywarł na George'a Lucasa i "Gwiezdne Wojny", ale również na motywy związane z "Niszczycielami Tam" pojawiającymi się w muzyce.

#bookmeter #ksiazki #historia #historiabookmeter
Balcar - 296 + 1 = 297

Tytuł: Zatopić III Rzeszę
Autor: Łukasz Sojka
Gatunek: histor...

źródło: 885709-352x500

Pobierz
  • 1
@Balcar:

Ciekawy temat, o tej operacji nie słyszałem. Skojarzyło mi się z innym wydarzeniem na froncie wschodnim i wysadzeniem przez nkwd zapory na Dnieprzańskiej Elektrowni Wodnej, gdzie zginęło podobno wiele niewinnych osób, ale wydarzenie te chyba jest trochę zapomniane w mroku historii przez wiele innych i większych zbrodni na wschodzie
m.....7 - @Balcar: 

Ciekawy temat, o tej operacji nie słyszałem. Skojarzyło mi się z...

źródło: tama-dniepr-1024x656

Pobierz