Wpis z mikrobloga

Witam.

Od początku marca posiadam instalację fotowoltaiczną o mocy 10.08kW (Trina Solar panele 420W) i falownik Sofar/bbeco 8-pl1gd i zastanawia mnie jedna sprawa. Podczas pracy paneli przy gornej granicy ich możliwosci (powyżej 9kW) co pare minut sie ogranicza produkcja falownika. Z 9kW spada na chwile do np 1.5kW i potem znowu do 9kW i tak co chwila. Dolaczam screeny z programu gdzie dobrze widac o co chodzi. Czy ktos potrafi zdiagnozowac przyczynę? Nie chodzi tutaj na pewno o pogodę.

#fotowoltaika #pv #elektryka
konefkazwrocka - Witam.

Od początku marca posiadam instalację fotowoltaiczną o mocy ...

źródło: temp_file.png2945078366347876521

Pobierz
  • 15
@konefkazwrocka: Prawdopodobnie falownik ogranicza się bo dochodzi do granicy napięcia.
Zobacz czy falownik ma jakiś rejestr błędów i czy tam jest coś wpisane. U mnie podobne wykresy były powodem awantur z eneą co skończyło się pismami i reklamacjami, aż w końcu obniżyli napięcie na transformatorze.
@konefkazwrocka: Masz możliwość pomiaru napięcia woltomierzem/multimetrem (uwaga, zapewne niebezpieczne napięcie!) jakie napięcie pokazuje na wejściu z PV do falownika? Oczywiście w momencie "zaniku" produkcji. Bo od tego bym zaczął. Bo zgaduję, że możesz mieć albo za wysokie dla falownika, albo (co gorsze) uszkodzenie/przebicie w instalacji które objawia się tylko przy wyższym napięciu - a to może skutkować potencjalnie pożarem.
@konefkazwrocka: Nie jest też powiedziane, że Tauron coś z tym zrobi, bo może okazać się, że nie obniżą bo gdzieś indziej będzie za niskie napięcie. Dużo zależy od trafo i jak daleko od niego jesteś itd.
@konefkazwrocka:

Nie mogę znaleźć twojego konkretnego falownika (bo nawet nie wiem jak wygląda) - ale tutaj sofary mają dopuszczalne napięcie stringów do 500 albo 550V a u ciebie jest 570V, więc się wyłącza.

Cały czas mówimy o napięciu stringów z PV (napięcie DC) do falownika a NIE o napięciu które falownik wypuszcza do sieci, to osobny temat z twojego pierwszego obrazka gdzie masz 255.4V na razie R.
bialy100k - @konefkazwrocka: 

Nie mogę znaleźć twojego konkretnego falownika (bo naw...

źródło: X22001

Pobierz