Wpis z mikrobloga

Zamówiłem płyty meblowe (niewielkie, ~25x27) w lokalnym punkcie.

Odbieram je drugi raz i drugi raz wymiar jest krótki o 1mm/1,5mm, zostało mi to wytłumaczone "ze jest tolerancja 1mm).
Dziwi mnie to bo tolerancja 1mm w dół i 1mm w górę to potencjalne 2 mm różnicy pomiędzy deskami.

Bardzo dawno nic nie składałem i minęła chwila od ostatniej wizyty w punkcie ale wcześniej wszystkie deski były idealnie zwymiarowane.

Czy coś się zmieniło ostatnio, czy normy dopuszczają takie odchyły?

Pozwole sobie zawołać @marcel_pijak

#stolarstwo #drewno #meble #meblenawymiar
  • 8
18+

Zawiera treści 18+

Ta treść została oznaczona jako materiał kontrowersyjny lub dla dorosłych.

@znkk: Nie powinno tak być, bo tną to zapewne na piłach panelowych CNC (ale nawet na zwykłych tak nie powinno być).
Zdarza się natomiast, że niektóre firmy mają w dupie podany wymiar i doliczając okleinę. (czyli zawsze trzeba podawać wymiary brutto a nie netto, choć to oczywiste że każdy chce brutto). W innym razie tną np na 355, i jak jest front oklejony z tych 2 krawędzi to dochodzi okleina 2
@znkk: W sumie przyszło mi do głowy, że u Ciebie jest inna akcja, bardziej prawdopodobna. Ucięli np 355, frez wstępny zebrał 1,5 mm a doszło 0,8 okleiny = więc masz straty 0,7 mm na jednej oklejanej krawędzi.
Czemu tak się stało? Albo nie przestawili frezu po poprzednim oklejaniu i zapomnieli że frez 2 mm, a okleina 0,8, albo piła im szarpie i odpryskuje i żeby to zniwelować muszą nadrabiać frezem. Raczej
@marcel_pijak: to deski na półki wewnętrzne do szafki. Okleina jest tylko raz nałożona po dłuższej krawędzi (krawędź od frontu, swoją droga też nie trzyma wymiaru), problem to jest brak wymiaru na szerokość bo powstaje nieestetyczna luka miedzy półką a ścianą szafki.

Czy istnieje możliwość żeby frez "pofalował" ściankę formatki (grubość). Jak przykładam prostopadle półkę do ściany to mam wrażenie, że nie przylega idealnie.

Nie chce mi się iść tam po raz
Tu gdzie jest nieoklejone to nie ma tematu. Nic nie powinno być pofalowane, ani na oklejanej, ani tym bardziej na surowej. Sprawdź czy masz krzywą ścianę albo przyłóż do czegoś równego. Połóż np na blacie kuchennym i zobacz czy są fale. Raczej stawiam na ścianę.
Jeżeli szerokość nie trzyma wymiaru, czyli tam gdzie nie było oklejane to niezła pyta. Absolutnie niedopuszczalne.
Idź, reklamuj, zrób gnój i się kłóć. Na zwykłej starej i
@znkk:
Obstawiam, że nie przestawili frezu wstępnego na oklejarce albo idioci na obsłudze. Na panelówce mamy 1mm dokładności ale na 4 metrach a nie na formatce o takiej wielkości. Na oklejarce 0,1mm bo inaczej wyczujesz pod palcami. Poza tym to 250x270 mm to Ci z odpadów wytną w gratisie. My większe elementy wyrzucamy. ()

edit: teraz doczytałem, że po nieoklejanych krawędziach też za krótkie. Jedyne
@Sliwa: @marcel_pijak dzięki za odpowiedzi, finalnie zdecydowałem się oddać deski i poprosić o zwrot pieniędzy.
Pani nie była najszczęśliwsza z tego powodu ale się zgodziła.

W sumie odbierałem od niech dwukrotnie deski i dwukrotnie wymiar nie zgadzał się o taka samą wartość. Formatki od nich są powtarzalne ale niestety nie w zamówionym wymiarze.

Dzisiaj podczas rozmowy znowu padło stwierdzenie, że maja tolerancje 1mm.