Wpis z mikrobloga

Chciałbym wyprostować kilka spraw, które ostatnio propaganda wypaczyła i które trafiły na podatny grunt.
Na początek C40.
C40 zostało powołane w 2005 roku przez 18 burmistrzów miast, w tym Warszawy, w celu przeciwdziałania kryzysowi klimatycznemu.
https://www.pap.pl/aktualnosci/news%2C1537999%2Cradni-pis-pytaja-prezydenta-warszawy-o-raport-c40-cities.html
Wypada, że to chyba było za Lecha Kaczyńskiego.

Raport z rekomendacjami wyszedł w 2019 roku, i do czasów przedwyborczych nie wzbudzał kontrowersji. Dlaczego akurat teraz zrobiło się o nim głośno zastanówcie się sami.

Raport to nie jest zobowiązanie. Raport to zamówione badanie dla organizacji, które zawiera propozycje działań.

Miasto 15-minutowe
Poniżej zamieszczam link z opisem prostej idei: mieć możliwość załatwić większość swoich życiowych potrzeb nie dalej jak 15 minut, najczęściej piechotą. Zwracam uwagę na możliwość a nie przymus. BTW, we wspomnianym Paryżu nikt nie zakłada, że ludzie przestaną jeździć do pracy w biurowcu.

Co łączy miasto 15 minutowe z C40?
Proste założenie: jeżeli ludzie będą mieli blisko do sklepu, parku czy fryzjera na piechotę to pójdą na piechotę. Czyli mniejsza emisja CO2. Dlatego jednym z bardzo wielu punktów w agendzie C40 są także miasta 15 minutowe. Czyli C40 popiera ideę miasta 15-minutowego, poza tym nie ma żadnego powiązania. Tzn, można projektować miasto 15-minutowe nie należąc do C40 a nawet mając je kompletnie w d88ie.

Oxford, C40 i miasto 15 minutowe
Ostatnio były protesty w Oxfordzie przeciwko zamknięciu kawałka mieszkalnej części dla nie mieszkańców. Odbywa się to w ramach programu miasta 15 minutowego i przeciwko takiemu miastu 15-minutowemu protestują mieszkańcy. Gdzie jest błąd?
1. Wydzielanie i zamykanie ich części dla aut nie wynika z idei miasta 15-minutowego i odbywało się na dziesiątki lat wcześniej zanim w ogóle ta nazwa została wymyślona. W Warszawie mamy zamkniętą starówkę, w wielu miastach ograniczono dostęp aut do niektórych miejsc co spowodowało rozwój tych miejsc. Ale to są oddzielne rzeczy i nawet jeżeli w Oxfordzie ta strefa została źle wybrana albo wybrana wbrew mieszkańcom to nie ma nic wspólnego z ideą miasta 15-minutowego. Idea mówi o możliwości a nie o przymusie.
2. Oxford nie należy do C40, więc łączenie wątków jest bez sensu

Dlaczego wyjaśniam w sumie proste i oczywiste rzeczy?
Bo mamy okres przedwyborczy i ramach propagandowej nawalanki rzeczy są wypaczane i wyolbrzymiane. A potem trafiają się takie kwiatki ja tu:
https://wykop.pl/wpis/70508265/przeciez-to-tylko-zalecenia-obudzicie-sie-ludzie-z
gdzie ktoś zobaczył frazę miasto 15-minutowe i już dla zasady jest przeciwny, jeszcze kompletnie nie wiedząc, jakie zmiany będą proponowane.

Niestety, ale z ideami tak jest, że potrafią zostać wykorzystane niezgodnie z założeniami, być modną nazwą dla czegoś zupełnie innego albo zostać źle wdrożone.

#nwo #polska #samorzad #bekazpisu #warszawa
janekplaskacz - Chciałbym wyprostować kilka spraw, które ostatnio propaganda wypaczył...
  • 6
  • Odpowiedz
@O_ty_Pierunie:

Z tymi miastami 15 minutowymi jest jak z komunizmem czy socjalizmem. Idea jest szczytna,


Brak własności prywatnej uważasz za szczytną ideę? Bo ja nie bardzo. Więc nie, nie ma tu porównania, choć co by o socjalizmie nie mówić to korzystasz z wielu jego osiągnięć jak urlop, umowa o pracę, regulowany czas pracy i sporo innych. Czyli przyjęły się niektóre postulaty z tej złej idei.

A podczas jej wdrażania ucierpi wiele
  • Odpowiedz
@janekplaskacz: Jestem wolnościowcem. Ochrona własność prywatnej jest dla mnie szczególnie ważna. Nie wiem skąd Ci się to wzięło, że chciałbym z tego zrezygnować :)

choć co by o socjalizmie nie mówić to korzystasz z wielu jego osiągnięć jak urlop, umowa o pracę, regulowany czas pracy i sporo innych.


Nie zgadzam się z tym kompletnie. Jestem przedsiębiorcą, deleguje różne sprawy. Zadowolony, wypoczęty pracownik to dla mnie cenna waluta. Dzięki temu moja firma
  • Odpowiedz
@O_ty_Pierunie:

Jestem wolnościowcem.


Hello, to ty podałeś przykład socjalizmu i komunizmu jako świetnych założeń, których wdrożenie się nie udało. A teraz negujesz, że jednak założenia nie były świetne.

Rozumiesz już dlaczego ten przykład jest zły? Ja mogę ci podać co jest nie tak w założeniach socjalizmu i komunizmu, ty mi nie możesz podać co jest nie tak w założeniach miasta 15 minut.

Nie zgadzam się z tym kompletnie. Jestem przedsiębiorcą, deleguje
  • Odpowiedz