Wpis z mikrobloga

Nie rozumiem, czemu Stany Zjednoczone przegrały w Korei i Wietnamie.
W 2 wojnie światowej mieli tak gigantyczną produkcję zbrojeń, na swoich barkach nieśli tą wojnę do wygranej, sprzedaż i wsparcie sojuszników w każdym aspekcie, na każdym froncie. Gdyby nie us rosja nie dałaby rady ani wielka brytania, skuteczność żołnierzy amerykańskich w starciach z niemcami była zajebista. Wygrali naprawdę z potężnym przeciwnikiem, 3 rzeszą niemiecką, byli największym wygranym i beneficjentem tej wojny.

Kilka lat później przydarzyła się wojna w korei i nagle im się odwidziało walk z tak słabym przeciwnikiem? Nie kupuję tego że nagle weszło do walki milion chińczyków i to przechyliło szalę zwycięstwa bo stany dalej dysponowały takim arsenałem że ja #!$%@? i na dodatek mieli bombę atomową.

Granica wróciła do poprzedniej i impas pozwolił na rośnięcie tego raka jakim jest chrl i północna korea.
Nie rozumiem czemu supermocarstwo stany zjednoczone nie dokończyło wtedy tej sprawy.

Potem jeszcze ta sprawa w Wietnami i znowu, nie zostali wyczerpani amerykanie ani materiałowo ani z ludzi ale wycofali się i przyznali do porażki.
#historia
  • 5
@Uuroboros Wojna w Korei to remis nie przegrana. A Wietnam od początku był poronionym pomysłem, chcieli tak jak w Iraku wprowadzać demokrację w państwie, w którym nigdy o demokracji nie słyszano. Do tego podstawiono na obcego kulturowe wychowanka francuskich szkół, który miał tylko w głowie katolicyzm. Przez co zraził do siebie społeczeństwo i koniec końcem przy współpracy z CIA zamordowano go. Sami Wietnamczycy nie chcieli walczyć. Ale po tylu latach od wojny
@Uuroboros:

Potem jeszcze ta sprawa w Wietnami i znowu, nie zostali wyczerpani amerykanie ani materiałowo ani z ludzi ale wycofali się i przyznali do porażki.


Nie zostali wyczerpani, ale nie byli gotowi ponosić nawet tych strat, które ponosili. Dla Wietnamczyków to była walka na śmierć i życie, oni waliczyli(by) gotowi na największe możliwe poświęcenie. Dla Amerykanów stawką nie było przetrwanie ich państwa, okupacja czy skomunizowanie USA, więc przegrali w wojnie na
chcieli tak jak w Iraku wprowadzać demokrację w państwie, w którym nigdy o demokracji nie słyszano


@Ama-gi: Czy Wietnam południowy nie był prozachodni i docelowo nie zmierzał w kierunku demokracji? Na północy oczywiście było inaczej ale tam USA nigdy nie wkroczyło.