Wpis z mikrobloga

Cześć ! Ogólnie piszę na tagu, ponieważ mam kilka pytań, które mnie nurtują.
Jestem studentem dwóch kierunków ( jeden w zasadzie na końcówce ) z kompletnie odmiennych dziedzin. Pierwsze moje wykształcenie to studia stricte humanistyczne, drugi zaś jest mocno związany z prawem / podatkami. Czas pędzi nieubłaganie a ja tak właściwie do końca nie jestem pewien w którą stronę chce pójść. Z jednej strony moje pierwsze wykształcenie zapewne zostanie tylko i wyłącznie planem "B" w razie potknięcia życiowego ( akurat specjalizacja, którą ukończę jest w stanie zagwarantować mi zatrudnienie, choć raczej nie byłbym z niego szczęśliwy ). Ostatnimi czasy, przeglądam oferty pracy w sektorze ERP, który wydaje mi się obszarem bardzo ciekawym zawodowo. Uwielbiam wyzwania i poszerzanie horyzontów myślowych, jednakże ilość informacji o samej ścieżce zawodowej jest całkiem skąpa.
Przechodząc do sedna :
1. Czy jest możliwość wejścia do branży bez doświadczenia ?
2. Czy potrzebne są umiejętności informatyczne na jakimś konkretnym poziomie ?
3. Czy posiadanie umiejętności księgowania oraz wiedzy o funkcjonowaniu spółek wystarczy na stażystę ?
4. Czy praca ta stawia przed pracownikiem wyzwania, których spełnienie bywa satysfakcjonujące ?
5. Skąd czerpać wiedzę ? Systemy ERP wydają się środowiskami zamkniętymi a dostępna w internecie wiedza jest niezywkle skąpa.
6. Gdzie szukać staży ? Ofert dla stażystów jest niezwykle mało ( patrzyłem pracbaza, pracuj, linkedin ).
#erp #sap #kiciochpyta #praca #it
  • 14
1. Tak, ale trzeba się zakręcić - po prostu staraj się wejść jak najwcześniej - jakieś praktyki czy coś w tym rodzaju (praca jako junior, często na start dają SAP BASIS).

2. Nie są. Tzn. jeśli coś wiesz, to może być łatwiej. Znajomość podstaw Excela (kurs online) i podstawy Worda + PowerPointa wystarczą.

3. Tak.

4. Wyzwań jest bardzo dużo: zwłaszcza na początku, kiedy wszystko jest nowe i wiedzę musisz zdobyć samemu,
@fledgeling: @Season6
Odnośnie 2 to może nie są wymagane, ale poza takimi podstawowymi jak Excel, Word, to dobrze jednak jest rozumieć jak działają te systemy. Jest wiele różnych systemów i jeszcze więcej firm zajmujących się nimi i zakres obowiązków konsultanta jest bardzo różny. Często jednak wiedza, albo chociaż chęć rozwoju wiedzy w zakresie bardziej IT jest potrzebne. W niektórych firmach konsultanci zajmują się także tworzeniem różnych rzeczy w "sql", jakiś zmysł
@Gorrann: Niestety nie :( Ofert w SAP dla stażystów w Gdańsku nie uświadczyłem, ze stanowiskami juniorskimi także skąpo. Ostatecznie poskładałem na inne stanowiska stażowe w korporacjach z nadzieją, że będzie możliwość późniejszej pracy z SAP lub innym ERP, chociaż rekrutacje jeszcze nie rozstrzygnięte mam ogromną nadzieję, że się gdzieś zahaczę na wakacje.
@Gorrann: Interesują mnie obszary finansowe, ewentualnie HR i basis, które wydają się ciekawą ścieżką.
Patrzyłem program akademii All for One Poland, jednakże zakłada on relokację do Poznania - niestety w tym roku nie mogę sobie na to pozwolić. Z PWC sytuacja wygląda podobnie z tym, że ich program stażowy zakłada relokację do Warszawy.
W EY i Accenture nie znalazłem ofert.
@Season6: A może jakaś podyplomówka z SAP, a później od razu starać się na juniora? Masz wykształcenie finansowe? Może warto poszukać pracy w firmie co ma SAP, zdobyć doświadczenie i bedzie o wiele prościej z pracą wtedy. Na pewno automotive warto spróbowac.

Zobacz jeszcze Cognizant, Delloite, NTT, Hicron i SI-Consulting.
@Gorrann: Przepraszam, że odpisuje po takim czasie, jednakże miałem spore urwanie głowy. Generalnie jestem studentem 2 roku ( tak właściwie to zaraz 3-ego bo zostały tylko 2 egzaminy ) doradztwa podatkowego. Na studiach miałem takie przedmioty jak rachunkowość ( podstawy i finansowa ), przedmioty związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi, finanse przedsiębiorstw, ogólną ekonomię etc. Generalnie pasjonuje się tematyką finansową oraz około-finansową, więc nawet poza studiami staram się zbierać wiedzę oraz poszerzać
@Season6: Cięzko mi powiedziec. Tylko jeden semestr ma coś z SAP, reszta ma "ERP". Możliwe, że będzie SAP, a może być całkiem coś innego. Podpytaj na uczelni, na pewno będą wiedzieć.
Możesz też sam się uczyć. Jeżeli uczelnia ma dostep zdalny do SAP, to już tylko znaleźć materiały na necie i lecisz. Też podpytaj.

Ja do czynienia miałem jedynie z takimi:
https://www.merito.pl/gdynia/studia-i-szkolenia/studia-podyplomowe/kierunki/sap-s4hana-nowoczesny-system-erp/program-studiow