Wpis z mikrobloga

#budownictwo #co #ogrzewanie #hydraulika #budowadomu
Jestem na etapie projektowania domu(szkieletowy, 11x7m z poddaszem,ok 105m2). Jako ogrzewanie zastosowane będzie pompa ciepła plus podgłówka. W projekcie przewidziana jest westfalka(koza) w salonie, jako awaryjne źródło ciepła i ewentualny dogrzewacz, Przechodząc do meritum, w ofercie są westfalki z płaszczem wodnym i chciałbym wpiąć takie źródło do ogrzania CWU lub nawet do podłogówki. I teraz pytanie. Czy konieczne było by zastosowanie bufora wody, żeby wykorzystywać dwa różne źródła ciepła? I najważniejsze pytanie to, czy takie rozwiązanie ma sens? Czy koszt instalacji byłby dużo wyższy niż w przypadku, gdy koza nie jest wpięta do niczego. Czy istnieją jakieś przeciwskazania dla tego rozwiązania, które torpedują pomysł?
PanPraktyczny - #budownictwo #co #ogrzewanie #hydraulika #budowadomu
Jestem na etapie...

źródło: shot_230213_182753

Pobierz
  • 4
@PanPraktyczny: Konieczna bedzie dośc skomplikowana instalacja z wymiennikiem bo takie źródło ciepła nie może być wpięte do instalacji ciśnieniowej no i temperatura za wysoka pod podłogówkę to też bedziesz musiał kombinować. Kiedyś mój szef tak sobie zrobił kominek i później żałował bo jak tylko mocniej napalił to zaraz zaczynała się woda gotować więc musiał się pożegnać z klimatem kominka w salonie choć nie miał bufora i pewnie dlatego. Ja bym zostawił
Czy konieczne było by zastosowanie bufora wody,


@PanPraktyczny: tak.

Zazwyczaj ma, ale skoro to ma byc poboczne zrodlo ciepla to trzeba by sie zastanowic powaznie.

Ja np projektuje kominek z plaszczem wodnym i automatyka pelletu 20kW, 15 na wodzie. Bufor ciepla 1000-2000l (jeszcze liczymy)
Formalnie chata bedzie ogrzewana pradem (bufor) na taryfie nocnej, w praktyce kominkiem. +oczywiscie foto i moze maly wiatrak

PS. nie jest do tego wszystkeigo wymagany prad, bedzie
@PanPraktyczny: sprawdź przepisy ale nie dostaniesz odbioru na kozę z płaszczem wodnym, jeśli jednak będziesz miał kozę z płaszczem wodnym to aby bezpiecznie korzystać powinna mieć jakieś automatyczne sterowanie dolotem powietrza czyli jakiś miarkownik ciągu lub przepustnicę z sterownikiem a na instalacji hydraulicznej dobrze by było zamontować zawór schładzający ewentualnie montować an układzie otwartym plus dopust automatyczny w naczyniu przelewowym.
Podsumowując jako awaryjne źródło zasilania polecam zamontować samą kozę przy braku