Wpis z mikrobloga

Dlaczego na telefonach z androidem nie można wgrywać linuxa arm? Dlaczego bootloadery są zablokowane, jaki tego cel jest? Mam telefon, kupiłem sobie go więc powinienem mieć prawo wgrać tam co chce.... #android #linux
  • 39
  • Odpowiedz
@Rad-X: jak ja nie lubie jak ktoś wymusza na mnie coś.... rozumiem bezpieczeństwo, albo powinna być droga by odblokować u producenta.

To dlaczego microsoft tak nie robi na lapkach? czysty profit dla nich
  • Odpowiedz
@dzyndzla: nie da się na tę klasę ataku. Tak samo telefon z dostępem do roota i customowym os też się ryzykuje.
Zresztą widzisz na screenie powyżej, że po odblokowaniu tracisz dostęp do aplikacji wymagających szczególnego bezpieczeństwa danych
  • Odpowiedz
: to jak zabezpieczyć telefony z odblokowanym bootloaderem?


@dzyndzla: A że niby odblokowanie bootloadera to nagle stałeś się bezbronny? Poza tym dostęp do roota przez soft również wymaga zatwierdzenia. 12 lat z androidem na pokładzie siedzę zawsze root i jakoś nigdy nie miałem tych mistycznych "włamań"
  • Odpowiedz
@cysiekw: a może po prostu tego nie wiesz że już masz rootkita.

I żaden soft ochronny ci nie pomoże. Ewentualnie nikt się tobą jeszcze na tyle nie interesował aby zrobić ci takie kuku
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@cysiekw: pytam, jak zabezpieczyć telefonz odblokowanym bootloaderem przed atakiem mając fizyczny dostep do telefonu; znaczy, że zablokowany bootloader chroni w jakiś sposób przed takim dostępem?
  • Odpowiedz
@Rad-X: W przypadku zainteresowania się delikwentem na głowie możesz stawać i nie pomoże ci to. Akcja z pegazusem to jasno pokazała. Poza tym już aktualnie nie będzie im potrzebny bo sobie ustawą sprawę ogarną inwigilacjię także każdy już im wyda co będą chcieli, w pozostałych przypadkach chyba się za dużo Mr. Robot naoglądałeś nawet tam wymagany był dostęp fizyczny do urządzenia.
  • Odpowiedz
pytam, jak zabezpieczyć telefonz odblokowanym bootloaderem przed atakiem mając fizyczny dostep do telefonu; znaczy, że zablokowany bootloader chroni w jakiś sposób przed takim dostępem?


@dzyndzla: tak samo jak z zablokowanym :) blokada pin, odcisk palca na system, brak możliwości restartu telefonu bez pinu itd. plus każde podłączenie usb wymaga potwierdzenia debugowania. Furtka jest w momencie kiedy dostaje się do recovery bo np twrp nie ma nawet prostej blokady na pin i
  • Odpowiedz
żeby ktoś innego czegoś ci nie wgrał kiedy nie masz telefonu na widoku. Prosty rootkit i papa dane bankowe i wszystko co wklepujesz na telefonie


@Rad-X: to raczej nie jest prawdziwy powod. Bez przesady uefi, podpisany bootloader uefi i szyfrowany /boot plus reszta na PC gwarantują Ci to samo a jednak producenci PC umożliwiają Ci wgranie wlasnego OSa
  • Odpowiedz
Dlaczego na telefonach z androidem nie można wgrywać linuxa arm?


@Klopsztanga: kup telefon na którym się da zainstalować linuxa arm

jak kupisz chromebooka z jedynym słusznym systemem to też narzekasz że się windowsa na nim nie da zainstalować?

bez jaj
  • Odpowiedz
przypominam sprawę gdy FBI nie mogło odblokować iPhone'a


@Rad-X: Sprawa Syeda Farook? San Bernardino? Przecież złamali pomógł im nie kto inny jak bohater ostatnich dni - Cellebrite :)
  • Odpowiedz
@dzyndzla: Tak upraszczając, jak masz zablokowany bootloader to nikt nie może wgrać nowego ROMu i jeśli telefon nie jest odblokowany to po prostu nie ma do niego dostępu. Pomijając fizyczne czytanie z kości pamięci czy backdoory producenta itp.

Natomiast jak masz odblokowany bootloader i telefon jest zablokowany. To nieuprawniona osoba może po prostu odpalić fastboot'a i wgrać sobie swój własny rom i tym samym uzyskać pełny dostęp do telefonu. Możliwe, że
  • Odpowiedz