Wpis z mikrobloga

#elektryka #projektowanie #architektura

Pytanie do projektantów instalacji elektrycznych, ile obecnie bierzecie za projekt domku jednorodzinnego? Standardowy PB/PT, instalacje gniazdowe, oświetlenie, odgromówka, podstawowe IT/RTV, bez alarmówki i kamer.

Ewentualnie drodzy architekci, ile biorą od Was projektanci elektryki za projekt.

Robię na codzień większą kubaturę, ostatnio domek robiłem z 4 lata temu.
  • 11
  • Odpowiedz
@1koziolek: 400 zł, tyle średnio biorą goście od klepania pieczątek, a znajdziesz też takich, co za 250 zł klepną pomysły architekta.
Elektryk nie bierze udziału w PAB. Jedynie co to podpis w PZT, bo przyłącze i tak wrysuje architekt ¯\_(ツ)_/¯. PT jest częścią PB, więc nie do końca łapię o jaki PB+PT wpisujesz ;)
  • Odpowiedz
@1koziolek: To jeszcze zapytaj tego architekta, co ty masz pisać w tym PAB, skoro jako elektryk już tam nie uczestniczysz (poza ew. tabelą koordynacyjną). Procedura PnB czy zgłoszenia nie ma znaczenia - do jednej i drugiej robisz kompletny projekt budowlany.
Ty, jako uprawniony elektryk masz zrobić, pomijając PZT, Projekt Techniczny - zawierający opis, rysunki i schematy.
W PAB już nawet konstruktor nie uczestniczy, to co ten Architekt wymyślił ¯\_(ツ)_/¯

Więc co
  • Odpowiedz
  • 0
@kozi966 nie bierzesz pod uwagę, że urzędnicy interpretują prawo na różne sposoby w różnych starostwach. Bywa, że na PAB chcą w opisie technicznym np. bilans mocy. To jest wtedy właśnie ten "wkład" o którym pisze. Do tego podpis na PZT. Mniejsza z tym.
  • Odpowiedz
@1koziolek: Jak Ci się uda wynegocjować stawki od podpisu w danym dokumencie i ilości wytworzonych danych w dokumentacji, to lepiej dla Ciebie.
Mi się nie zdarzyło, aby za wkład do PB przed zmianą przepisów i za wkład/projekt po zmianie przepisów (czyli tworzenie PT), inwestor lub zlecający mi robotę architekt chciał zabulić więcej jak 600zł (choć średnio max. 400zł).

Co do bilansu w PAB (choć rozumiem to za przykład, jeden z wielu
  • Odpowiedz
Ostatnio jak rzuciłem 800zł za PT do PB, to okazałem się stanowczo za drogi.


@kozi966: Jakiś domek z katalogu czy bardziej indywidualny projekt?
Domki rzadko robię, a jeśli już to przy współpracy z architektem, który akurat lubuje się w indywidualnych projektach domów dość dużych metrażowo, więc za PT + jakieś pierdoły do PAB da się czasem zgarnąć z 1,5-1,8k brutto i nie ma marudzenia. Sztampowe projekty to wiadomo - najchętniej każdy
  • Odpowiedz
@michcio: Typówki głównie. Indywidualne to może i by dało radę się poszarpać ale jak inwestor widzi kwotę na 25k+ za całą dokumentację to i tak zaczyna się skrawanie ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Z tego tytułu wolę jednak drobne przemysłówki.
  • Odpowiedz