Wpis z mikrobloga

Pytanie do Mireczków budujących, planujących budowę w Małopolsce ale w sumie nie tylko.

Planujecie komin w salonie pod kominek choć pewnie finalnie wprowadzą zakaz? Osobiście nie wyobrażam sobie bez szczególnie, że u mnie w planach parterówka więc koszt mniejszy.

Druga sprawa. Mając gaz na działce, iść w PC czy ogrzewanie gazowe dla domku 110m2? Pytanie czy ten limit 2000kwh zostanie zdjęty w przyszłości?

#budujzwykopem #remontujzwykopem #dom #diy #budowa
#pytanie
  • 11
  • Odpowiedz
@niedasieukryc: Komin możesz zrobić bo kto wie co przyszłość przyniesie, poza tym jak będziesz miał odpowiedni kominek to nikt nie będzie wiedział, że palisz drewno :)
Na ten moment koszt ogrzewania PC i gazem jest praktycznie taki sam, kwestia instalacji i przewidywań co przyszłość przyniesie
  • Odpowiedz
@niedasieukryc: Zrób wolny kanał w kominie i połóż rurę z powietrzem pod chudziakiem.
Zostawisz sobie możliwość w każdym momencie zrobienia kominka lub kozy a jak nie to zaślepisz. Koszt niewielki a możliwość jest.
Czasy są troche dziwne więc dobrze być niezależnym i mieć możliwość awaryjnego grzania.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 4
@niedasieukryc: Kominek jest przereklamowany. Część rodziny ma i co i nic. Nikt tego już nie używa. w Kiedyś było dla "klimatu" palone a teraz już nikomu się nie chce.
  • Odpowiedz
@niedasieukryc: rozważ opcję gaz + klima. Klimatyzator to praktycznie to samo co PC tylko że grzeje powietrze no i dużo tańszy. Latem super komfort, a w razie gdyby prąd wychodził taniej to można dogrzewać (ja praktycznie tylko klimą grzeje). Szczególnie na okresy przejściowe super się sprawdza.

Co do kominka to mam komin niewykorzystany, bo początkowo miał być kominek, myślę że na drugi raz raczej bym budował bez kominów w ogóle (bo
  • Odpowiedz
@niedasieukryc: Kominek zależny od Twoich preferencji.
Mam znajomych którzy nie palą w ogóle pomimo jego posiadania, mam też takich którzy często w jesień i zimę wieczorami podkładają dla klimatu i ciepła.

Ja jestem raczej z tych drugich i robię, do tego traktuję to jako awaryjne źródło ciepła jakby pompa wysiadła na chwilę czy na dłużej. Zawsze dwa pokoje ogrzane.
  • Odpowiedz
@niedasieukryc Mam u siebie dwa kominki. Jeden z nich to koza w salonie i naprawdę daje fajne ciepło, które rozchodzi się po cały domu mimo braku nawiewów do poszczególnych pomieszczeń. Klimat i ciepło z kominka to coś naprawdę wyjątkowego. Mam też pompę ciepła gruntową, bez paneli fotowoltaicznych. Bardzo małe zużycie prądu przy temperaturze 19-20 stopni. Ale gruntowa kosztuje więcej niż powietrzna.
  • Odpowiedz