Wpis z mikrobloga

2973 + 1 = 2974

Tytuł: Iluzjonista
Autor: Remigiusz Mróz
Gatunek: kryminał, sensacja, thriller
Ocena: ★★★★★★
ISBN: 9788380759183
Wydawnictwo: Filia
Liczba stron: 528
32/52

Były prokurator okręgowy Gerard Edling zostaje zaangażowany w pomoc przy rozwiązaniu zagadki tajemniczego morderstwa. Morderca zdaje się zapraszać śledczych do krwawej gry, która okazuje się mieć wiele wspólnego z wydarzeniami sprzed 30 lat, o których Gerard długo starał się zapomnieć...

Ot, czytadło. Sięgnąłem po książkę zachęcony entuzjastycznymi recenzjami znajomych, którzy Mroza połykają tom za tomem. Oczekiwałem porządnego kryminału, który porządnie zaintryguje i wciągnie do ostatniej strony. Dostałem wytwór solidnego rzemiosła, ale w żadnym razie czegoś z aspiracjami na wybicie się poza solidność.

Postaci są jakieś nijakie. Ani człowiek się z nimi utożsamia, ani czuje do nich jakiekolwiek większe emocje. Sam Gerard jest jakby wynikiem arytmetycznej średniej bohaterów kryminałów ostatnich lat - były śledczy z problemami rodzinnymi, ciągotami do skoków w bok i zamiłowaniem do alkoholu. Słowem - kompletne nudy. A już jego specjalność - kinezyka, czyli nauka o gestach i innych niewerbalnych sposobach komunikacji - na poziomie wykorzystanym w fabule książki przydałaby się co najwyżej do rozszyfrowania pozy pijanego wujka Staszka na rodzinnej imprezie.

Fabuła to jeden wielki ciąg nieprawdopodobnych zdarzeń sklejonych na ślinę zabiegiem deus ex machina. Na koniec okazuje się, że te wszystkie sztuczki Iluzjonisty BYŁY KOMPLETNIE NIEPOTRZEBNE I NICZYM, ABSOLUTNIE NICZYM NIEUZASADNIONE. Musiałem to podkreślić, bo rozwiązanie akcji było dla mnie wielkim rozczarowaniem.

Nie do końca wykorzystano również klimat PRLu, który dawał możliwość osadzenia akcji w ciekawych realiach.

Książkę oceniłbym na naciągane 6/10, bo czuć, że autor ma bardzo lekkie pióro i czyta się go dobrze. Szkoda jednak, że poszedł w masowe klepanie (bo na pewno nie tworzenie) książek, zamiast wypuszczać bardziej przemyślane i dopieszczone pozycje.

Wszystkiego dobrego w nowym roku! ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Wpis dodany za pomocą tego skryptu

#bookmeter #kryminalbookmeter #kryminalbookmeter #sensacjabookmeter #thrillerbookmeter
Dziadekmietek - 2973 + 1 = 2974

Tytuł: Iluzjonista
Autor: Remigiusz Mróz
Gatunek: kr...

źródło: comment_1672504114LbSiV6ObQAqBA20Rm4UuNm.jpg

Pobierz
  • 1