Wpis z mikrobloga

Gra Wsiąść do pociągu. Jak prawidłowo powinno przebiegać pobieranie kart pociągów z widocznych 5? Jeśli ktoś bierze pierwsza kartę to najpierw powinien dołożyć z kupki czy najpierw bierze od razu dwie i dopiero dokłada się z kupki? W pierwszym przypadku, co jeśli dojdzie lokomotywa? Nie może jej zabrać bo to druga karta? #grybezpradu #planszowki
  • 15
@m4kb0l: też mnie to ostatnio zastanawiało. Ja zawsze grałem tak że bierzesz 2 i dokładasz 2. Ale zainstalowałem sobie wersje na kompa i tam jest tak, że bierzesz jedną i od razu jest wykładana kolejna i możesz wziąć tą co doszła.
A co do lokomotywy to wiadomo, że nie możesz wziąc jej jako drugiej, bo mozna tylko jedną.
@venomik: No właśnie czytałem. Dla mnie to jest mała nieścisłość albo się czepiam. Najpierw jest „bierze do ręki 2 karty” a potem „po dobraniu odkrytej karty musi natychmiast odkryć na jej miejsce kolejna kartę”. Dla mnie to pierwsze brzmi jakbym miał brać od razu dwie karty
@venomik: wiem, ale to jest niejednoznaczne wg mnie. Bo z jednej strony brzmi jak bierzesz od razu 2 tak jak gram, a z drugiej "Po dobraniu odkrytej karty gracz musi natychmiast odkryć na jej miejsce kolejną kartę z góry stosu" brzmi trochę jak możliwość dobrania tej dopiero dołożonej, chociaż wg mnie to bez sensu
@m4kb0l: @simon999: A, w sumie nie napisali tego najlepiej. Niemniej jakby co angielska instrukcja nie pozostawia zludzeń: "If, after having drawn one card the replacement card is a Locomotive, the player cannot take it" (jeśli po wyborze pierwszej karty, karta lokomotywy pojawi się na jej miejsce, gracz nie może jej dobrać). Co jednoznacznie rozstrzyga wątpliwości - bierze się jedną, uzupełnia, bierze się drugą.
@venomik: ale lokomotywy nie może wziąć po dołożeniu, bo już jedną ma i to jest przez fakt, że nie może wziąć czegoś poza lokomotywą, a nie rozstrzyga kwestii czy można wziąć zwykła, dopiero co dołożoną karte
@simon999: Oczywiście, że rozstrzyga ;)

W zasadach opisali sytuację taką: gracz dobrał zwykłą kartę wagonika, na jej miejsce dokłada nową kartę. Ta okazuje się być lokomotywą - gracz NIE może jej wziąć. Co sugeruje, że gdyby to był wagonik - to mógłby.

Zresztą - gdyby gracz nie mógł wziąć nowo odkrytej karty to całość sprowadzałaby się do tego, że musiałby wziąć dwie karty z tych odkrytych od samego początku (lub w
@venomik: Ok, to teraz inne pytanie w takiej sytuacji: mamy 5 kart, 3 karty wagonów i 2 lokomotywy. Wiem, że chcę zabrać 2 konkretne karty wagonów, niestety po zabraniu pierwszej pojawia się 3-cia lokomotywa, co powoduje, że wszystkie karty są zbierane i rozkładane jest 5 nowych. Czy powinienem zabrać drugą kartę wagonu, na który się czaiłem, czy powinienem może najpierw zebrać wszystko i rozłożyć kolejny zestaw 5 kart, i dopiero z
@m4kb0l: @venomik: instrukcja jest ok, tylko ten jezyk jest taki troche jakby prawniczy czy coś.
Przede wszystkim trzeba czytać całość razem, a nie pojedyncze zdania. Pierwsze zdanie mówi, że bierzesz do ręki 2 karty, a kolejne rozwijają jak dokładnie sie to odbywa.
@radziol88: Jednocześnie się zgadzam i nie zgadzam. Tzn. dla mnie zapis jest absolutnie jasny i też go interpretuję tak, jak Ty. Dopiero jak widzisz wyżej musiano mi zwrócić uwagę na zapis, który może być mylący, żebym zobaczył dlaczego.
Ale ja mam za sobą setkę instrukcji przeczytanych w życiu i o wiele więcej sytuacji, gdzie tłumaczyłem ludziom zasady od zera. I to, że dla mnie było to oczywiste zejście od ogółu do