Wpis z mikrobloga

Mirki od #inwestycje jak mam #ikze czy #ike to czy to tak naprawdę się opłaca jeśli chciałbym te pieniądze wypłacić wcześniej a jestem ryczałtowcem?

Z tego co rozumiem wypłata środków z IKZE wiąże się z opłaceniem 10% podatku. Wypłata z IKE 19%.

I tu się pojawia problem, w przypadku gdy np. jestem na ryczałcie 12% i wpłaciłem np. 500k na IKE a po roku chcę wypłacić np. 250k ( ͡° ͜ʖ ͡°) Czyżbym był z automatu 7% w dupę? ( ͡° ͜ʖ ͡°) Co z ryczałtowcami 8,5%? Dla nich to w ogóle wygląda na samobójstwo i wieczną stratę chyba że nie wyjdą z tego systemu aż do emerytury?

Dzięki za objaśnienia.

#gielda #emerytura #oszczedzanie
  • 6
Z tego co rozumiem wypłata środków z IKZE wiąże się z opłaceniem 10% podatku.


@Silvestre_Cucumeris: Taki podatek płacisz w przypadku gdy osiągniesz wymagany wiek (65 lat). Jeśli wypłacisz wcześniej to musisz to rozliczyć normalnie jako dochód, czyli nawet 32% można zapłacić w najgorszym przypadku ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Wypłata z IKE 19%.


@Silvestre_Cucumeris: Wypłata z IKE nie jest opodatkowana. 19% podatku płacisz od zysków kapitałowych a
Taki podatek płacisz w przypadku gdy osiągniesz wymagany wiek (65 lat). Jeśli wypłacisz wcześniej to musisz to rozliczyć normalnie jako dochód, czyli nawet 32% można zapłacić w najgorszym przypadku ( ͡° ͜ʖ ͡°)


@Asceus: aj sorry, przekręciłem, tu masz rację. Ale właśnie to mnie zastanawia jak jestem na ryczałcie i wypłacę całość to płacę ten ryczałt? Czy normalnie w skalę to wpada? Bo ryczałt niby jest do
@Silvestre_Cucumeris: Zauważ, że jest to produkt emerytalny, a nie lokata krótkoterminowa, czyli z założenia zbierasz na nim kasę do emerytury zakładając że ta z ZUSu będzie niewystarczająca do egzystencji.
Ale IKZE to tylko narzędzie do optymalizacji podatkowej i w przeciwieństwie do ZUSu nikt Cię nie zmusza do korzystania z niego. To czy się opłaca to w Twojej aktualnej sytuacji podatkowej to tylko Twoja decyzja, tak samo jak to co zrobisz ze