Wpis z mikrobloga

Witam panowie, skradziono mi auto w zeszlym tygodniu i chce wziasc nowe w leasingu. Czy orientuje sie ktos czy np 20% wykup jest ok? Slyszalem ze ostatniej faktury nie mozna ksiegowac i lepiej wsiasc 1% wykup? Dzialalnosc na podatku liniowym. Dzieki i pzdrawiam
#programista15k #leasing
  • 25
  • Odpowiedz
@sikalafou: Masz jeszcze jakies cenne rady dla mnie? Zadalem pytanie tutaj bo napewno ktos przerabial juz temat zwiazany ze zmianami po Nowym Ladzie. Potrzebuje odpowiedzi szybko, bo jestem bez samochodu, jak nie jestes w stanie pomoc to scrooluj dalej i Wesolych Swiat.
  • Odpowiedz
Czy orientuje sie ktos czy np 20% wykup jest ok? Slyszalem ze ostatniej faktury nie mozna ksiegowac i lepiej wsiasc 1% wykup? Dzialalnosc na podatku liniowym


@FreeSpartacus: nie dostaniesz mniej jak 19% przy 2 latach leasingu.
Powyżej 2 lat (np. przy 3 latach), możesz już wziąć leasing z wykupem 1%.

W teorii tak, opłaca się bardziej 1% wykup, którego nie wrzucić w koszty (wtedy wkład własny + wszystkie raty wrzucasz w
  • Odpowiedz
@hagendagen: oczywiście. To jest minus.
Powiem więcej - nawet nie polecam robić myku i od razu darowizny w drugą stronę hajsu ze sprzedaży, bo może to "śmierdzieć" dla US.

@FreeSpartacus: da się zmienić harmonogram spłat i na przykład wrzucić sobie ratę po 4-6k miesięcznie przez np. 2 lata, a później parę stówek ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Tyle że leasingodawca zawsze chce hajs za każdą zmianę.

Ja
  • Odpowiedz
@hagendagen: dokładnie, to też dobra opcja ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Właśnie się zastanawiam nad mixem takiego rozwiązania. Przyjmijmy że mamy samochód który będzie w styczniu.
Wkład własny 45%, leasing na 24msc, do tego zmienić harmonogram spłat, nadpłacić w opór w pierwszym roku (być na liniówce/skali, co bardziej się opyla).

Później od drugiego roku już można przejść na ryczał, a kiedy nadejdzie moment wykupu - wykupić nie wrzucając
  • Odpowiedz
@hagendagen: jeśli rata wykupowa to 1% (przyjmijmy 123k brutto cała wartość), to płacisz 1230zł (1000zł netto + 230zł VATu).

Jak wrzucisz w koszty fakturę z raty wykupowej, to przy sprzedaży płacisz VAT od całości kwoty transakcji sprzedaży - inaczej mówiąc, sprzedajesz na pełną fakturę VAT 23%, który oddajesz później do US (tutaj są jakieś myki z korektą tego VATu, ale co i jak dokładnie na przykładzie to nie powiem, bo już
  • Odpowiedz
W teorii tak, opłaca się bardziej 1% wykup, którego nie wrzucić w koszty (wtedy wkład własny + wszystkie raty wrzucasz w koszty, 1% wkup już nie). Następnie darowizna na 0 grupę podatkową (ojciec/matka/brat/siostra, ale nie żona), i po 6msc ta osoba sprzedaje na umowę kupna-sprzedaży, bez żadnego podatku


@Namyslaw: przy ryczałcie można też przeboleć te 3% podatku
  • Odpowiedz
@WyjmijKija: to zależy - pamiętaj że taka sprzedać to też Twój przychód, więc możesz równie dobrze jednym takim sprzedanym samochodem przekroczyć magiczną granicę 60k lub 300k (mamy 3 różne roczne progi przychodu na ryczałcie - 0-60k, 60-300k, powyżej 300k i różne stawki ZUSu za tym stojące), a przez to być stratnym za całe 12msc, płacąc większy ZUS niż planowałeś.
  • Odpowiedz