Wpis z mikrobloga

a wg muzułmanów Chrystus był tylko apostołem.


@Chrystus: nie apostołem a prorokiem (drugim najważniejszym po Mahomecie). Był też synem boga, stworzonym w ciele Maryi, ale nie był równoważny bogu, dlatego go nie czczą, bo w islamie tylko allah jest bogiem (nie ma instytucji trójcy św.)
@s_theCapt: nie do końca, obraz samego boga wcale się tak nie różni. Różni się natomiast ideologicznie dążenie do monoteizmu -> odrzucanie Jezusa jako syna bożego. Oczywiście mają też różne książki, ale wszystkie nawiązują dość ściśle do starego testamentu (szczególnie judaizm). Islam od judaizmu różni głównie oddzielenie państwa (wojska) od religii, no i walka w celu nawracania. Judaizm taką kompletnie odrzuca, a islam...
@s_theCapt: umówmy się, nowy testament ma na celu "poskromienie" boga ze ST. Ten nagle staje się dobry, troskliwy, kochający, trochę w przeciwieństwie do tego z ST.

Poza tym, co ma piernik do wiatraka. Religia ta odłączyła się właśnie przez jezusa i to jak był postrzegany. Chociaż zrobiła to dobre 300 lat po jego śmierci...
umówmy się, nowy testament ma na celu "poskromienie" boga ze ST. Ten nagle staje się dobry, troskliwy, kochający, trochę w przeciwieństwie do tego z ST.


@czyznaszmnie: no więc sam widzisz, inna postać, nie wiem o co ty się kłócisz xD
@s_theCapt: nie kłócę się, tłumaczę tylko, że bóg sam w sobie jest w tych religiach ten sam. Gorzej jest z osobą jezusa i jej byciem/niebyciem bogiem. To, że nowy testament próbuje łagodzić osobę boga, wynika właśnie z istnienia jezusa-boga, a nie samego mówienia że bóg jest dobry. To jezus był tu "ten dobry".

A pytanie jest dlaczego są 3 religie, skoro bóg jest ten sam, a Ty twierdzisz, że jest postrzegany
@czyznaszmnie: ale ty po prostu źle mnie zrozumiałeś, z tych zmian które opisujesz wynika inne postrzeganie boga który jest tym samym bytem, ale dla jednych nie podjął takich samych decyzji (np. zejście Jezusa na ziemię, czy zesłanie Mahometa) jak dla innych, a więc jego historia (nie wczesna, cała) jest inna, a więc byt ten sam, ale opisany innym zestawem legend, a więc nie jest taki sam. Jeżeli zakładamy, że Bóg istnieje,