Wpis z mikrobloga

#kinozmahjongiem #film #kino

Staram się nie nadrabiać ambitniejszego kina wyłącznie na festiwalach filmowych, ale także w domowym zaciszu. Wiadomo, na kanapie łatwiej wchodzą seriale i jakieś nowsze produkcje, ale ostatecznie okazuje się, że i kinomańska dusza będzie kontent, jak się człowiek uprze. A ile radochy i satysfakcji z takiego oglądania - sami wywnioskujcie po krótkich opisach tego co widziałam ostatnio.

O filmie Jeanne Dielman, Bulwar Handlowy, 1080 Bruksela - już pisałam, więc nie będę się powtarzać.

Dużo filmów polskich jest zrekonstruowanych cyfrowo i całkiem spora ich część jest dostępna za darmo, więc to wykorzystałam.

Polowanie na muchy - całkiem fajna komedia, Małgorzata Braunek wygląda niczym Margot Robbie grającą Sharon Tate u Tarantino w tych muchowych okularach. Historyjka o rutynie dnia codziennego, która zostanie przerwana w życiu przeciętnego faceta Włodka gdy poznaje piękną Irenę. Oczywiście Włodek traci dla niej głowę co wywraca jego życie do góry nogami. Brzmi naiwnie? Przecież takich komedii jest na pęczki. A jednak ogląda się wybornie bo Wajda nie daje przepustki dla widzów atakując ich filozoficznymi gadkami postaci, lekka naśmiewka z kulturalnego światka artystów included.

Pasażerka - najsłynniejszy film Munka i zapewne jego opus magnum, szkoda, że nie dożył nawet końca zdjęć. Początek jest dość niezbyt zachęcający w postaci zwykłych zdjęć i głosu z offu, wprowadzenie jest dziwne w formie (trzeba brać pod uwagę, że ci, którzy kończyli realizację filmu po śmierci Munka nie chcieli ingerować mocniej w to co zostało już stworzone). Jednak gdy film w końcu przyjmuje formę ruchomych obrazków i przenosimy się do obozu koncentracyjnego akcja zaczyna nabierać tempa. Osobliwa gra strażniczki obozu z jedną z więźniarek.

400 batów - bycie dzieciakiem nie zawsze jest beztroskie, szczególnie jeśli w domu jesteś tylko obecny, rodzicie nie przykładają się do twojego wychowania. W szkole jest nie lepiej, a marzenia o lepszym życiu w lepszym świecie mogą doprowadzić do jeszcze większych kłopotów. Pełnometrażowy debiut Truffauta, film który może przypaść nawet nie-fanom Nowej Fali, bo po prostu historia przetrzymała wszelkie zawirowania i zachowała uniwersalność.

Brzezina - z tych oglądanych ostatnio Wajd to ten film najmniej mi przypasował, choć wciąż jest to film bardzo dobry. Opowieść o dwóch braciach, gdzie każdy z nich przeżywa pewnego rodzaju żałobę. Bolesławowi mija już rok żałoby po śmierci żony, natomiast Stanisław mimo, że tuż za rogiem czeka na niego śmierć, postanawia wykorzystać resztki czasu i żyć wesoło czym #!$%@? wiecznie naburmuszonego Bolesława.

Kanał - wstyd się przyznać, ale obejrzałam ten film dopiero niedawno. Niezwykłe jest jak udało się nakreślić osobowości poszczególnych postaci, a jest ich wiele, w tak krótkim czasie. Sceny, gdy akcja dzieje się już w kanałach, daje się odczuć widzowi - wszystko gęstnieje, kurczy się wprost przeciwnie do emocji bohaterów opowieści. Walka o przetrwanie staje się jeszcze trudniejsza niż na zewnątrz, gdzie wciąż trwają walki.

Jeszcze zrobiłam sobie taki duet seansowy: "Tar" (to akurat film nówka) + "Dyrygent" Wajdy. W sensie, że dwa filmy o dyrygentach. Ale to już w osobnym wpisie. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
gramwmahjonga - #kinozmahjongiem #film #kino 

Staram się nie nadrabiać ambitniejsz...

źródło: comment_1671099572XzTKdHZ5cKts7wI3N9Za0F.jpg

Pobierz
  • 4
Czy rzeczywiście „Pasażerka” to najsłynniejszy film Munka? Gdybyśmy mieli oceniać po samej liczbie oddanych głosów na Filmwebie, „Eroica” i „Zezowate szczęście” znalazłyby się wyżej. Ten ostatni przez swój komediowy styl, rolę Kobieli i nośną historię był o wiele popularniejszym filmem od dość hermetycznej „Pasażerki” :)
„Pasażerka” wydała mi się jakaś taka rwana, wręcz pocięta, niedookreślona


@pod_sloncem_szatana: Pewnie właśnie dlatego, że reżyser zmarł zanim dokończono zdjęcia, a reszta ekipy nie chciała ingerować by nie zmieniać wymowy tego co już powstało. Niestety, to mocno widać, a zarazem to pokazuje jak jeszcze lepszy mógłby to być film gdyby Munk wtedy nie zginął w wypadku tylko dokończył realizację.