Wpis z mikrobloga

Pracuję od 15 lat w IT - głównie networking, ale nie tylko. Umiem - Linux (Debianopochodne i Redhatopochodne), MySQL, PosgtreSQL, sieci - routingi, w tym OSPF, BGP, NATy, IPv4, IPv6 (NAT64, dual stack), Cisco, Juniper, Huawei, MikroTik, trochę Pythona - tak ze 2 levele powyżej hello world (napisałem i utrzymuję kilka skryptów, które ułatwiają mi pracę), troszkę php, dość dobrze czuję się w skryptach bashowych, ale nie znam np. Powershella, Docker, wirtualizacja (głównie Proxmox HA). Aktualnie administruję kilkoma maszynami fizycznymi i kilkunastoma wirtualnymi, w tym jedna w domu. Zajarany IoT, ale to hobby, nie praca.
Nie mam natomiast żadnej wiedzy jeśli chodzi o cloudy (AWS, Azure, GCP), śladowa wiedza na temat Ansible czy Terraform. Wiem, że jestem w stanie nadrobić braki w wiedzy, mogę zainwestować w kursy/certyfikaty. Pytanie czy warto (na pewno celowałbym w conajmniej mid, najlepiej senior). Czy przy takiej wiedzy praktycznej jaką mam + nadrobieniu braków kursami jestem w stanie wskoczyć od razu na seniora? Dodam tylko, że patrząc tylko na oferty na justjoinit i biorąc dół widełek, senior to tak 2x-3x więcej kasy niż mam teraz.
#devops #it #praca #pracait
  • 22
@rolfik_r1: No to tyle to senior network dostaje w dużych miastach teraz. Kwestia na czym robisz i jak to robisz.
Przejście na chmurę magicznie nie zwiększy ci zarobków jak gdzie indziej nie byles w firmach na tyle duzych ze potem rekrutacje są banalne bo cv samo za ciebie mówi i pieniądze lecą z nieba,
@rolfik_r1: o taka różnica pomiędzy junior a senior - normalne że senior zarabia x razy więcej.

Nie napisałeś tylko co chcesz osiągnąć.
Patrząc po wymienionych technologiach/markach to określiłbym Cię jako senior "sieciowiec"
... chcesz przejść na Devops ? raczej bez doświadczenia na seniora nie przejdziesz.
Kursy pozwolą Ci wejść w dany sektor ale jako raczej junior niż mid.

To że długo czymś administrowałeś nie nada Ci biegłości w innym sektorze ...
To że jesteś senior network nie oznacza że po paru kursach będziesz senior devops... Tak sam jak to że jeździłeś 15lat osobówka i jesteś dobrym kierowcą nie sprawi z ciebie po kursie i egzaminie na tira dobrego kierowcy tira... Do tego trzeba doświadczenia... Jasne będzie ci łatwiej ale to nie tak że po dwóch trasach wsadza cię na gabaryty i wyślą w Alpy i se poradzisz...
20k+ netto b2b


@rolfik_r1: lekko ponad 20k netto na b2b to ja mam jako szczyl DevOps z 3.5 letnim expem (cały mój exp w IT), wiec jak ogarniesz chmurę (imo z GCP/AWS wybierz), Kubernetesa, terraforma, CICD to spokojnie z 25k+ luźno ogarniesz (a nawet i więcej jak dobrego klienta sobie załatwisz). Z takim expem (nawet jeśli byłeś bliżej sieci niz systemów) raczej nie bedziesz mial problemów aby zrozumieć koncepty powyżej wymienionych
@rolfik_r1: imho nie rób żadnych certów, bo bazę masz dobrą, podciągnij głównie programowanie z Pythona, bo część dobrych stanowisk ma w rekrutacji albo jakieś algo (łatwiesz niż dla devowe stanowiska, ale wciąż), albo jakiś projekt programistyczno-devopsowy, gdzie musisz sobie jeszcze proste API napisać.

Ponadto możesz ogarnąć jakieś tutoriale, lub proste szkolenia praktyczne z Terraforma, AWSa i Kubernetesa, aby na ewentualnej rozmowie wyszło, że jakiś kontakt z tym wszystkim miałeś.
@rolfik_r1: ja tak zrobilem tylko ze mieszkam w UK. Z sieciowca, ktory umial w Linuxa poszedlem w chmury/devops. Nawet nie wiesz jaki edge mamy nad pozostalymi - ludzie ktorzy ogarniaja sieci w tej dzialce jest jak na lekarstwo.
@rudy_defekacjusz: z jakim stackiem to zależy od projektu, teraz (do ~stycznia) mam np projekt gdzie zamiast k8s jest ECS i spoko bo sporo o nim słyszałem i chciałem poznać, bo dopiero poznaje AWS'a (przeskok z GCP).
a co do drugiego pytania, to CKA strzeliłem na 90% i był bardzooo prosty dla mnie, niedługo zdaje CKS i zobaczymy jak będzie. co do kursów muszameda, a realne problemy to jest różnie. generalnie kursy