Wpis z mikrobloga

Mam parę pytań do ekspertów:
1. Czy rzeczywiście zazwyczaj w styczniu-lutym jest taniej niż na święta?
2. Na reddicie widziałem opinie: "poczekaj na premierę radeonków i rtx4000, nie ma sensu teraz kupować". Z tego co widziałem AMD również wypuści tylko topowe jednostki, a flagowce kosztują jeszcze więcej niż flagowce z poprzedniej generacji więc jak to niby ma wpłynąć na ceny średniej półki poprzedniej generacji?
3. Co sądzicie o kupnie karty graficznej używanej? Chodzi mi oczywiście o konkretnie rynek polski. Tylko od górników?
4. Mam i5-4690k, czy mogę się spodziewać, że niedługo zdechnie? Niestety jestem leniwą #!$%@?ą, więc pasta to była nakładana, ale ostatnio na premierę ( ͡° ͜ʖ ͡°)
5. Czy da radę sprzedać starą budę na olx/allegro? GTX 1060 6gb palit jetstream, i5-4690k, dysk ssd 128gb sandisk, dysk hdd WD Caviar Blue 1TB 3,5" (WD10EZEX), 16 gb ram DDR3 (Kingston 2*4GB 800Hz CL10 single rank, Geil 2*4GB 666Hz CL9 dual rank), płyta główna ASUS B85-Pro gamer. Poszłoby to za 1,5k?

#skladamkomputer #pcmasterrace #komputery
  • 28
@Yolanty:
1. przy obecnym kursie dolara to trochę loteria. Teraz są dobre ceny na stare serie kart graficznych, bo wychodzą nowe. Pytanie jakie będą ceny sklepowe tych które jeszcze nie wyszły. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
2. jw.
3. od górników mają przeorane strasznie vramy - jak długa gwarancja, to może mieć to sens. W skrócie loteria, bo górnik górnikowi nierówny. Karta od osoby prywatnej która nie podkręcała
@Gorkel: a no tak. A ja zarabiam 4k i się cieszyłem, że przynajmniej nie minimalna. Z obecnymi cenami takie 500 ziko, robi taką różnicę, że równie dobrze od stycznia mam minimalną ( ͡° ʖ̯ ͡°)

Tak czy srak, trochę odłożyłem. Zalety nie wychodzenia z piwnicy.

@Paayor:
5. Ehh, tak myślałem. Pytałem, bo właśnie nie chce mi się z tym #!$%@?ć na części.
Płyta bez OC, procesor
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Yolanty: 3. Ja osobiście odradzam, za duże prawdopodobieństwo wtopy.
4. Zobacz na jakimś programie ile ma stopni procek podczas pracy
5. Imo poszczególne części łatwiej będzie sprzedać niż tego całego złomka
@Gorkel: Ej, może i jest stary, ale daje jeszcze radę ( ͡° ʖ̯ ͡°)
5. Nie wiem tylko czy stary zasilacz i obudowę z 2! wiatrakami już tak łatwo pójdzie sprzedać. Niby i tak pewnie potencjalnie grosze, ale jestem biedakiem ( ͡° ͜ʖ ͡°)
i5-4690k


@Yolanty: pachnie wymianą platformy. Wiele więcej niż masz nie poszalejesz. 4790k po oc na 4.8ghz był bottleneckiem dla 1080 w fhd.

Co do reszty reddit zawsze czeka tyle że wrzuca posty 'build complete' z 4090.
Kupowanie używek to loteria i górnik jest tu lepszą opcją od gejmera pod warunkiem że to profesjonalna operacja a nie dzieciak podłączający nadmuch klimy wprost do kompa. Karty zabijają cykle termiczne a nie to co
@Yolanty: Sam mam i7-2600k, niedawno wymieniłem kartę z GTX970 na RTX3060Ti i pomimo potężnego bottlenecka to jest niebo a ziemia. Jak pasta dobra i dobrze nałożona to jeszcze pożyje, sam w swoim od 11 lat pasty nie wymieniałem i tylko co jakiś czas kontroluję czy się nie grzeje xD. Tylko do tego trzeba myśleć o zmianie procka w najbliższym czasie, sam się przymierzam do i5-13600k
@keton22: Oczywiscie, że nowa platforma.
Komentarz wcześniej pytałem, ile kosztowałby cały zestawik na 1440p 90-120Hz.
Zakładając, zero patrzenia w przyszłość, oprócz może RAMu.
cały zestawik na 1440p 90-120Hz


@Yolanty: 3080ti i w górę i w grach typu cyberpunk 60-70 fps. Chyba że koniecznie ma być >100fps to 4090 ale licz się że do tego 13900k i i tak będzie bottleneck nawet w 4k.
@Yolanty: Zasilacz i obudowę chcesz zostawić z obecnego seta? Pewnie 5-6k trzeba liczyć jak chcesz na nowych częściach, a na starych to ryzen 5 5600x 800 zł, płyta pewnie z 500, ram ddr 3200 16 gb z 280 zł, dysk 2 tb ssd 650 zł, gpu 3060 ti 2300. Ewentualnie na intelu set, trochę wydajniej i trochę drożej.
@Paayor: zasilacz ma 8 lat, a buda pewnie za mała patrząc na rozmiary graf. Zresztą #!$%@? ma obieg powietrza.

@keton22: zapomniałem właśnie dodać, że raytracing mam w dupie. Jak dla mnie moglaby być grafa która nawet tego nie obsługuje. Jednakże posprawdzałem na jutubie i rzeczywiście mój budżet nie przewiduje 100 fps ( ͡° ͜ʖ ͡°) Pozostaje mi więc cel 1440p 60 fps albo 1080p 120 chyba.
@Yolanty: Jak zasilacz dobry, to może zostać. Chyba, że masz potrzebę zmiany. Podaj model, bo trzeba sprawdzić zgodności z normami ATX (czasem trzeba wyłączać p-state jak zasilacz za stary).
2560x1440 ma x1,7 więcej pikseli od full hd, więc 120 fps w 1080p to jakieś 70-75 fps w 1440p. Jakieś konkretne gry czy jak? W zależności od gry może być bardziej obciążony CPU albo GPU, ale 1440p obciąża bardziej GPU (można mieć
@Paayor: sprawdziłem zasilacz i jednak chyba jest git maszyna. Cooler Master G750M.
Podałem 1440p 60fps jako główny cel, więc powiedzmy w takim razie 100 fps w 1080p. To rzeczywiście tak działa wprost XD?
@Yolanty: Zasilacz jest ok, jeżeli nie wprowadzasz komputera często w stan uśpienia, bo nie działa standard S3 (pozostawianie danych w pamięci RAM w trakcie uśpienia/hibernacji komputera, wspierane dopiero od windowsa 10).
Jeżeli chodzi o działanie wprost, to zależy. W 90% przypadków limitem jest GPU a nie CPU i wtedy jeżeli szyna i VRAM wyrabia to działa wprost. Jeżeli problemem jest za mała przepustowość/ilość pamięci, to wyższa rozdzielczość nagle staje się niegrywalna,
@Paayor: Komputera nie wprowadzam w zasadzie nigdy w stan uśpienia, a rzadko nawet w stan wyłączenia, więc powinno być git ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Gram trochę w gry Paradoxu, ale nie zamierzam kupować droższego procka z jak najpotężniejszymi pojedynczymi rdzeniami bo Stellaris musi sobie populacje ciągle sprawdzać na jednym wątku.
@Yolanty: pytanie jest tylko takie, czy wolisz sie pakowac w starszy socket na DDR4 czy iść w nowy z DDR5. Ewentualnie intel robi płyty które wspierają DDR4 i DDR5, ale te drugie są względnie wolne i drogie.