Wpis z mikrobloga

Z racji tego, że sam nie do końca wierzyłem w te powołania zrobiłem to co powinna większość wątpiących wykopków - zadzwoniłem do WCR Sieradza.

Spytałem wprost - czy są tam obecnie powołania ludzi z kat A bez przeszłości z wojskiem na obowiązkowe ćwiczenia - babka odpowiedziała "tak". Spytałem czy po końcu ćwiczeń jest składana obowiązkowa przysięga wojskowa, która sprawia, że trafiamy do rezerwy aktywnej - stwierdziła, że skoro szef WCR tak powiedział w wywiadzie, to tak jest.

Najlepsza była moja końcówka rozmowy.
JA: Dlaczego ludzie są siłą wcielani do wojska?
Babka: Nikogo siłą nie wcielamy
J: Ale na końcu ćwiczeń trzeba złożyć przysięgę, przez którą jest się w wojsku?
B: (bez cienia skrępowania) Tak, ale w czym ma Pan problem?

Na końcu babka dodała, że jak dostanę wezwanie to przecież "można na miejscu o tym porozmawiać", no ale coś powątpiewam, że jak im powiecie, że nie chcecie do wojska, to odpowiedzą "A, to dobrze panie mireczku, może pan wracać do domu"

Generalnie jeśli ktoś nadal podważa czy takie ćwiczenia występują i czy kończą się przysięgą to śmiało - możecie zadzwonić do nich na infolinie i samodzielnie sprawdzić. Ja obecnie próbuje się dodzwonić do jednostki w moim mieście, bo z tego co widać, to jednak nie wszystkie jednostki zaczęły to wysyłać.

#obowiazkowecwiczeniawojskowe
  • 27
Spytałem czy po końcu ćwiczeń jest składana obowiązkowa przysięga wojskowa, która sprawia, że trafiamy do rezerwy aktywnej - stwierdziła, że skoro szef WCR tak powiedział w wywiadzie, to tak jest.


@Bhaal998: Ale wzmieniłeś też ten kawałek o rezerwie aktywnej czy nie?
@pam_param: Tak. Używałem dokładnie takich słów "Czy to prawda, że ćwiczenia kończą się obowiązkową przysięgą wojskową, która przenosi osobę do rezerwy aktywnej?". Odpowiedziała, że tak.
Nie wykluczam jednak, że babka ma marne pojęcia, raz czy dwa mi odpowiedziała, że "jeśli w wywiadzie tak było powiedziane to to prawda" co trochę świadczy, że sama niespecjalnie wie o co chodzi.
JA: Dlaczego ludzie są siłą wcielani do wojska?

Babka: Nikogo siłą nie wcielamy


@Bhaal998: Jeśli dobrze kojarzę to ustawa nakazuje wstawić się i dopiero wtedy ogłosić, że nie jest się zainteresowanym. Oni wpisują przeniesienie do rezerwy czy coś i nie wzywają nigdy później, no chyba, że będzie wojna. Masz konstytucyjne prawo do odmowy służby wojskowej i to jest brane pod uwagę. Nawet w przypadku wojny mogą cię odesłać do osobnych, niemundurowych