Wpis z mikrobloga

@lathrus: Witam serdecznie.

Czy napięcie na złączu zasilania PCI-E o wartości 11,35 V pod obciążeniem to powód do obaw?


Tolerancja zakresu napięć w przypadku zasilaczy ATX może maksymalnie wynosić 5%.
Nie oznacza to, że jak wyjdziesz poza zakres to zasilacz ci spłonie lub eksploduje.

Będzie chodzić, co nie znaczy, że jest to zdrowe dla komponentów twojego komputera.
Tolerancja wynosi 5%, co znaczy, że bardzo łatwo można sobie obliczyć nawet w pamięci
@maniek50005:

Nie powinno być aż takiego spadku i tutaj pojawia się pytanie - jak te napięcie zostało zmierzone?


Miernikiem mierzyłem oczywiście.
Zacząłem sprawdzać po tym jak w HWInfo pokazywało napięcie 11,5 na linii 12V, co mi się nie podobało - i tyle rzeczywiście jest, ale na złączu ATX.
@lathrus: 11,5 pod obciążeniem jest jeszcze spoko, bo mieści się w tolerancji.

Tylko wiesz, hw info raczej nie jest wyznacznikiem do pomiaru napięć zasilacza i powinno się sprawdzić napięcie miernikiem, co oczywiście zrobiłeś.

Pytanie tylko zatem jest - czy to nie jest mierniczek za 20 zł, co by przekłamywało wynik względem HW info - który ukazuje pomiar w granicach tolerancji a mierniczek już niestety nie.

Spadek o 0,05V to nie jest
@maniek50005:

Pytanie tylko zatem jest - czy to nie jest mierniczek za 20 zł, co by przekłamywało wynik względem HW info - który ukazuje pomiar w granicach tolerancji a mierniczek już niestety nie.


Właśnie pomiar z HwInfo mniej więcej się zgadza z tym odczytanym miernikiem, ale na złączu ATX 24pin. Na złączu PCI-E jest natomiast odchył, bo podejrzewam, że jest to osobna linia zasilania.