Wpis z mikrobloga

Próbował ktoś obsługiwać serwo przez automatyzacje HomeAssisant + ESPHome i mu to wyszło?

Raz na jakieś 5/10 min i tylko na jeden cykl (1 min) serwo przemieszcza się w randomowe (?) miejsce, przy następnym cyklu dostaje następną pozycje i ustawia się już poprawie aż do następnego epizodu.
Widzę parę podobnych wątków na githubie i forum HA, ale nie było to zbyt pomocne.


To wygląda tak jakby ESPHome co jakiś czas wysyłał złą wiadomość z targetem

1. Wypatrywałem logów esp32 i wygląda jakby dostawało poprawną wartość targetu
2. Patrząc po uptime ESP32, to nie przez to że się resetuje, wifi raczej też nie
3. Myślałem, że ma to jakiś związek z wysyłaniem targetu przez HA do ESPhome, ale zrobiłem automatyzacje lokalnie na esp i dalej się #!$%@?

Zrobiłem sobie test w Arduino (zwykły loop od min pozycji, do max, ale w tym samym stylu, czyli robię attach, ruch, sekunda delay, detach i znowuch chwilę czeka)i nic nie przeskakuje, tylko lubię te wykresiki z HA ¯_(ツ)_/¯


#esp8266 #esp32 #esphome #homeassistant
  • 19
@MacDada: bez detach cały czas słyszę ruch i serwo było ciepłe - może to pwm esp szaleje?

Delay ani w pierwszym (automatyzacje przez HA), ani w drugim przypadku (kod w esphome na on_value - odczyt z ds18b20 i update interval na czujniku steruje częstotliwością) nie ma żadnego delaya - też już to na forum przeczytałem

Jakiego modułu używasz esp32, czy 8266?
@MacDada: ale i tak jak pisałeś, że z detach też to miałeś, no to chyba przejście na esp8266 mi nie pomoże - ale jak się wkurzę to sobie polutuję na odstresowanie, a w ostateczności odłączę esp od HA i zrobię wersje offline pisaną w arduino jak za dawnych czasów (ʘʘ)

@houk: a czy wtedy w ogóle by działało? Bo teraz działa przez 99% czasu i tylko od czasu do czasu się chrzani, do tego w tanim sg-90 dzieje się to samo, ale TYLKO i wyłącznie gdy jest sterowane z ESPHome.

Jak patrzę na datasheet to pomarańczowy kabelek jest od PWM, więc raczej dobrze steruję

@MacDada: jeszcze zapomniałem dodać, że sprawdziłem i bez detach serwo bierze 1.5-2.5W w "idle"
@sirgorn: ja to mikrokontrolerowy noob generalnie jestem ;)

wykorzystuję serwo "niezgodnie z przeznaczeniem" – tzn ma się wychylić, wcisnąć przycisk, odchylić z powrotem – a więc jak czeka na polecenie, to niepotrzebnie prąd zżera [i się po prostu zużywa]. liczyłem że detach odetnie prąd od serwo, ale tak nie jest – serwo dalej pracuje tylko jego stan jest "nieokreślony". z tego co czytam to będę musiał dorzucić jakiegoś tranzystorka.

w ostateczności
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@sirgorn: jasne to nie to. W takim razie masz problem z sterowaniem. Przejdź z wysyłką danych na pwm na przerwanie z timera. Problem powinien ustąpić.
@MacDada: A sprawdzę sobie to całe PlatformIO, wygląda ładnie #darkmode

z tego co ja rozumiem to detach odłącza silnik i serwo nie stawia już oporu (i nie przyjmuje żadnych poleceń), co by się zgadzało z tym co widzę u siebie.

No właśnie, i tak jesteś do przodu, u mnie wszystko prototypy na taśmę klejącą, bo lutownicy nigdy w ręku nie miałem :D

Fajnie zaczyna być jak zaczynasz rozumieć co to są
sprawdzę sobie to całe PlatformIO, wygląda ładnie #darkmode


@sirgorn: a, no tak… tam jest też IDE :>

bardziej mi chodziło o środowisko budowania z PlatformIO – zaciąga paczki zależności, buduje projekt, etc.

co do IDE to ja walczę z CLion, aczkolwiek liczba bugów i jego ciężka współpraca z PIO zaczyna mnie już irytować
@houk: jeśli potrzebujesz esp podpinać pod jakieś automatyzacje (np. HA) to esphome jest jak dla mnie (teraz na pewno) idealny, w większości przypadku nie trzeba szukać bibliotek (wspierane platformy sprawdzisz tutaj), definiujesz piny, co ma robić, jak się nazywa i działa. Offline? Chyba bym został jeszcze przy tradycyjnym kodowaniu z palca