Wpis z mikrobloga

Co jakiś czas staram się promować amatorskie badania DNA pod kątem badania swojej "kompozycji etnicznej", a co za tym idzie własnej genetycznej przeszłości. Jest to moim zdaniem bardzo ciekawe HOBBY. Wystarczy raz zrobić sobie taki test a potem już tylko bawić się różnymi modelami, serwisami, kalkuratorami itd. itp. I generować WYKRESY OFC :)

Dlaczego piszę o tym teraz? Ponieważ "Black-" jak i "Cyber Week" to BARDZO duże obniżki cen takich testów [już od 200 PLN!] A zabawy na lata! I ile odkryć przy tym np. rodziny czy aszkenazyjskich przodków!

Poniżej wykres w którym "kalkulator etniczności" porównując mój zapis DNA do DNA referencyjnych w swoje bazie [sa to DNA z różnych stanowisk archeologicznych] stara się złożyć "wirtualnego mnie" z fragmentów DNA osób z populacji wymienionych obok wartości procentowej.

I tak wartość: 21.2 Polish WIelkopolska, oznacza, że wirtualny mój klon ma 21.2% DNA zbieznego/charakterystycznego dla grupy próbek DNA w bazie tego kalkulatora oznaczonej jako próbki Polaków z Wielkopolski. [BTW: jestem z Wielkopolski! ;) ]
Skróty takie jak np: IA (Iron Age - Epoka Żelaza) czy LIA (Late Iron Age - Późna Epoka Żelaza) to epoki w historii ludzkości w których żyły obecne szkielety od którego pochodzi DNA referencyjne.

Jakby ktoś chciał porady za co warto a za co nie warto płacić w takim hobby to służę doświadczeniem włąsnych błędów ;)

Źródło grafiki: Vahaduo, kalkulator Marques Europeans 2022 scaled. grafika własna.

#historia #genealogia #gruparatowaniapoziomu #ciekawostkihistoryczne #ciekawostki #nauka #dna
RoninX - Co jakiś czas staram się promować amatorskie badania DNA pod kątem badania s...

źródło: comment_1669020241rRzSgqZbvXk1o0bB8dtlSd.jpg

Pobierz
  • 19
  • Odpowiedz
@mirindo: @eltanol3000 to jak chcecie mieć wyniki przed świętami to zróbcie to ASAP. Ja robiłem w MyHeritage, próbkę do USA dla oszczędności wysłałem nie kurierem [kosmiczne ceny!] ale usługą Global Express Poczty Polskiej [idzie 14 dni ale dotarło skutecznie, jest ograniczony tracking no i cena 60 zł roni swoje!]. WYbrałem MYHEritage bo w cenie były też 3 miesiące ich usługi budowania drzewa genealogicznego, które samo wyszukuje ci krewnych genetycznych. Możesz też
  • Odpowiedz
MyHeritage


@RoninX: to żona mojego kumpla polecała, bo jest genealogicznym freakiem, tylko średnio mi pasowało to, że ok weźmiesz test na promocji ale przy okazji wciskają ci abonament ( ͡° ʖ̯ ͡°)

z przesłką dzięki za protip
  • Odpowiedz
@eltanol3000: protip to urochomić ten abonament w momencie kiedy będziecie mieli jak najbardziej uzupełnione drzewo genealogiczne "na brudno". Więc; robicie z różową swoje wspólne drzewo możliwie jak najbardziej kompletne. Potem jak dostajecie wyniki DNA to przepisujecie wszystkie dane i wtedy te 3 miechy abonamentu są wykorzystane najbardziej efektywnie. System im więcej danych ma tym więcej krewnych Tobie proponuje.
  • Odpowiedz
@RoninX: Nie bylo przypadkiem kiedys afery, ze takie serwisy udostepniaja dane sluzbom? Chyba jeden przestepca nawet przez to wpadl, bo ktos z jego rodziny zrobil taki test i przez to mozna bylo znalezc jego krewnych poprzez przepuszczenie DNA z miejsca zbrodni przez baze xD
  • Odpowiedz
@RoninX: Co sądzisz o teście z Ancestry, który jest aktualnie darmowy? Podobno wystarczy mieć 50 osób w drzewie.

w cenie były też 3 miesiące ich usługi budowania drzewa genealogicznego, które samo wyszukuje ci krewnych genetycznych


@RoninX: O jakich usługach piszesz? Chyba chodzi Ci po prostu o pełny abonament na MH, czyli smart matche, możliwość kontaktu z innymi użytkownikami i tym podobne?
  • Odpowiedz
@RoninX mam mieszane uczucia co legitnosci tych badań no i też jakoś nie widzę sensu żeby dowiedzieć się czy jestem w 19% stąd czy może w 14% stamtąd . Inna kwestia to co te firmy robią za twoimi plecami, z kim tym handlują danymi i jakie kwiatki mogą z tego wyniknąć w przyszłości. Bo przekazanie swojego DNA jakimś prywatnym firmom to jednak trochę grubsza sprawa niż wrzucenie mordy ze swoim nazwiskiem na
  • Odpowiedz
@srul2016: no jak uważasz :) Ja już swoje dane dawno wypuściłem w świat (pro publico bono - do badań nad chorobami neurodegeneracyjnymi - sam mam taką więc mam przez to bardziej liberalne podejście. Zresztą to nie jest pełny profil tylko jakieś do 40% twojego genomu. Zresztą... jak umrzemy to przyjedzie koparka i tak sobie wezmą ;)
  • Odpowiedz
@HorribileDictu: ja polecam po zrobieniu testu i otrzymaniu Excela z zapisem DNA, zapłacić https://illustrativedna.com/ żeby ten serwis przekonwertował Tobie oryginalny zapis w tak zwane koordynaty G25. Jak masz koordynaty G25 to idziesz tutaj https://www.exploreyourdna.com/calculateurs.aspx i masz za darmo od groma grup referencyjnych do ściągnięcia. Używasz wtedy pliku z grupą i twojego pliku w formacie g25 w tym - także darmowym programie https://vahaduo.github.io/ .
  • Odpowiedz