Wpis z mikrobloga

via Wykop Mobilny (Android)
  • 3
@KoninaBeZiomeczka: wysokość pensji bierze się z stanu gospodarki, gdzie Niemcy mają znacznie lepiej rozwiniętą, więc i pensje wyższe
Surowiec potrzebny do wytworzenia paliwa kosztuje tyle samo dla Niemiec i Polski - pierwsza przyczyna różnicy
Marże, podatki, koszty pracy - to zmniejsza różnice, w Polsce są niższe podatki na paliwo i mniejsze koszty pracy
Żeby mieć sytuację gdzie Polak i Niemiec może za średnią pensje kupić tyle samo paliwa musielibyśmy pójść drogą
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
Swoja droga nie wiem z jakich źródeł korzysta OP, ale na podstawie https://ru-geld.de/pl/salary/average.html#net-salary-per-month wychodzi mi że przeciętny Niemiec za średnią netto kupi 1300-1400 litrów diesla

@Hehehe115: @liv_: wiele osób nie rozumie że ceny paliw są częściowo zglobalizowane, tzn cena surowca jest niezależna od pensji i sytuacji w danym kraju - tego nie da się przeskoczyć bez interwencji państwowej. Jedyne pole do manewru to marże, bo podatki częściowo są narzucane przez
@MamByleJakiNick: Ja rozumiem, że ceny paliw są zglobalizowane (w EU to raczej tylko tak działa), ale nie wydaje Ci się, że wydawanie milionów na ramówki z przemowniem, że Polska ma najniższe ceny paliw w Europie to manipulacja ludźmi? Po pierwsze te różnice są minimalne, jeśli chodzi o cenę w stosunku do zarobków to wypadamy blado, a co mnie najbardziej #!$%@?ło to po prostu jawne oszustwo. Gdy z ciekawość i sprawdzałem ceny
@MamByleJakiNick: Zdaję sobie z tego sprawę, mój komentarz jest pół żartem, pół serio, co jak co, ale nasze pensje realnie są coraz mniej warte.
Idą wybory, rozdawnictwa będzie tylko więcej i będzie tylko słychać głosy ludzi, którzy nie rozumieją ciągu przyczynowo-skutkowego, że może jest drożej, ale ile to PiS im nie dał...
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@KoninaBeZiomeczka: ale jaki sens porównywać przeciętny kraj z najbogatszym?

@vitovia: a taki, że ten bogatszy kraj jest tuż obok i podniesienie swojego standardu życia to nie jest wyprawa na Marsa.
W PL gorzej niż niewolnik. Pracujesz, żeby przeżyć i walczysz o byt.
@efek: tylko ze w ten kraj po IIWS hameryka ładowała miliardy zielonych, a w tym czasie u nas rusy wywoziły co się dało. I przez 50lat pomiędzy tymi krajami była niewidoczna ale nieprzekraczalna bariera.
I jeszcze wcześniej taki gnojek z fusem zbudował tam ogromna infrastrukturę.